Naga Markets


Tygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 27 sierpnia, kiedy to w kalendarzu makroekonomicznych nie ma zaplanowanej żadnej istotnej publikacji makroekonomicznej.

Wtorek

Wtorkowa sesja również zapowiada się stosunkowo spokojnie. Tego dnia na szczególną uwagę zasługiwać będzie jedynie publikacja wskaźnika zaufania amerykańskich konsumentów.

16:00 USD – Zaufanie konsumentów wg Conference Board
Indeks zaufania konsumentów to publikowany przez Conference Board raport sporządzany na podstawie badań ankietowych przeprowadzanych na próbie 5000 gospodarstw domowych. Badani udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące oceny bieżących i oczekiwań w stosunku do przyszłych warunków ekonomicznych, w tym zatrudnienia, dochodów, planowanych zakupów. Im wyższy odczyt indeksu tym bardziej optymistyczne odpowiedzi uzyskano w badaniu. Raport zawiera dane miesięczne, publikowany jest w ostatni wtorek miesiąca.

 • Poprzedni odczyt: 127,4
 • Prognoza: 126,5

Środa

Środowa sesja zapowiada się już nieco bardziej interesująco. Tego dnia poznamy kilka istotnych raportów zza oceanu.

14:30 USD – PKB Q2
Wskaźnik obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. Dlatego w kalendarzu makroekonomicznym często można natknąć się na wskaźniki w ujęciu kwartalnym, półrocznym oraz rocznym. Wartości PKB dla USA publikuje Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA).

 • Poprzedni odczyt (k/k): 4,1%
 • Prognoza: 4,0%

16:00 USD – Indeks podpisanych umów kupna domów
To raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań. Z uwagi na fakt, że podpisanie umowy wyprzedza zwykle sfinalizowanie transakcji o 4-6 tygodni, umożliwia on prognozowanie poziomu sprzedaży domów na rynku wtórnym. Raport ten nie zawiera jednak danych o podpisanych umowach sprzedaży nowych domów.

 • Poprzedni odczyt: 0,9%
 • Prognoza: 0,4%

16:30 USD – Zapasy ropy naftowej
Publikowany przez amerykańską EIA (Energy Information Administration) Weekly Petroleum Status Report obrazuje wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku a także dostarcza informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

 • Poprzedni odczyt: -5,836 mln brk.
 • Prognoza: -1,497 mln brk.

Czwartek 

Czwartkowa sesja ponownie zapowiada się niezwykle spokojnie. Tego dnia na szczególną uwagę zasługiwać będą bowiem jedynie dane dotyczące dynamiki kanadyjskiego PKB, które poznamy o godz. 14:30.

14:30 CAD – PKB
Wartość PKB dla Kanady publikuje Statistics Canada (urząd statystyczny Kanady).

 • Poprzedni odczyt (m/m): 0,5%
 • Poprzedni odczyt (k/k): 0,4%
 • Poprzedni odczyt (r/r): 2,5%
 • Prognoza (m/m): 0,1%

Piątek

W trakcie piątkowej sesji poznamy dość sporo odczytów PMI. Zdecydowanie najważniejszy dotyczyć będzie oczywiście strefy euro.

11:00 EUR – Inflacja konsumencka CPI
Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym/kwartalnym/ rocznym będzie powodował umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek wpłynie negatywnie na jej wycenę.

 • Poprzedni odczyt (r/r): 2,1%
 • Prognoza (r/r): 2,1%

11:00 EUR – Stopa bezrobocia
Publikowany przez Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) raport obejmuje dane o ilości bezrobotnych poszukujących pracy, wyrażona jako procent całej siły roboczej Strefy Euro. Za bezrobotnego uznaje się osobę, która jest w wieku między 15 a 74 lata, pozostaje bez pracy, może podjąć pracę w ciągu najbliższych dwóch tygodni, aktywnie poszukiwała pracy w ciągu ostatnich czterech tygodni. Raport publikowany jest raz w miesiącu, ok. 30 dni po zakończeniu miesiąca.

 • Poprzedni odczyt: 8,3%
 • Prognoza: 8,2%

Osoby interesujące się naszą rodzimą gospodarką może natomiast zainteresować zaplanowana na godzinę 10:00 publikacja wstępnego rezultatu inflacji konsumenckiej CPI za sierpień br. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych zmalały w ujęciu miesięcznym o 0,1% a w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wzrosły o 2,0%. Równocześnie poznamy także finalne rezultaty dynamiki Polskiego PKB w drugim kwartale br.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułOdkryj xStation. Zapisz się na webinar „Poznaj 5 rzeczy, które ułatwią Twoje inwestycje”
Następny artykułWeekendowy przegląd rynków – EUR vs JPY – największy wygrany i przegrany tygodnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here