Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 25 czerwca, kiedy to poznamy zaledwie jedną istotną publikację makroekonomiczną.

16:00 USD – Sprzedaż nowych nieruchomości
To publikowany przez Census Bureau raport obrazujący ilość sprzedanych nowych domów. Raport zawiera dane miesięczne i jest publikowany ok. 25 dni po zakończeniu miesiąca.

 • Poprzedni odczyt: 662 tys.
 • Poprzedni odczyt: -1,5%
 • Prognoza: 667 tys.
 • Prognoza: 1,5%

Osoby interesujące się naszą rodzimą gospodarką może natomiast zainteresować zaplanowana na godzinę 10:00 publikacja stopy bezrobocia. Szacuje się, że w maju br. spadła ona do 6,1% z 6,3% w kwietniu.

Wtorek

Równie spokojnie zapowiada się także wtorkowa sesja. Tego dnia w kalendarzu makroekonomicznym zaplanowana jest również zaledwie jedna istotna publikacja makroekonomiczna.

16:00 USD – Zaufanie konsumentów wg Conference Board
Indeks zaufania konsumentów to publikowany przez Conference Board raport sporządzany na podstawie badań ankietowych przeprowadzanych na próbie 5000 gospodarstw domowych. Badani udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące oceny bieżących i oczekiwań w stosunku do przyszłych warunków ekonomicznych, w tym zatrudnienia, dochodów, planowanych zakupów. Im wyższy odczyt indeksu tym bardziej optymistyczne odpowiedzi uzyskano w badaniu. Raport zawiera dane miesięczne, publikowany jest w ostatni wtorek miesiąca.

 • Poprzedni odczyt: 128,0
 • Prognoza: 128,0

 

Środa

Środowa sesja pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych zapowiada się już zdecydowanie ciekawiej. Oprócz sporej ilości danych ze Sanów Zjednoczonych, tego dnia poznamy również decyzję monetarną RBNZ.

14:30 USD – Zamówienia środków trwałych
To obszerny raport obrazujący wartość zamówień na środki trwałe oraz dobra nietrwałe i zapasy w przedsiębiorstwach.

 • Zamówienia na dobra bez środków transportu: 0,9%
 • Zamówienia na dobra trwałego użytku: -1,6%
 • Prognoza: 0,4%
 • Prognoza: -0,6%

16:00 USD – Indeks podpisanych umów kupna domów
To raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań. Z uwagi na fakt, że podpisanie umowy wyprzedza zwykle sfinalizowanie transakcji o 4-6 tygodni, umożliwia on prognozowanie poziomu sprzedaży domów na rynku wtórnym. Raport ten nie zawiera jednak danych o podpisanych umowach sprzedaży nowych domów.

 • Poprzedni odczyt: -1,3%
 • Prognoza: 0,6%

16:30 USD – Zapasy ropy naftowej
Publikowany przez amerykańską EIA (Energy Information Administration) Weekly Petroleum Status Report obrazuje wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku a także dostarcza informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

 • Poprzedni odczyt: -5,914 mln. brk

23:00 NZD – Decyzja w sprawie stóp procentowych
Na godzinę 23:00 zaplanowano publikację protokołu z posiedzenia RBNZ. Zawiera on decyzję odnośnie wysokości stóp procentowych oraz komentarz na temat aktualnej sytuacji gospodarczej kraju, która miała wpływ na podjętą decyzję. Konsensus przed tą publikacją nie zakłada jakiegokolwiek ruchu na stopach (stopy powinny zostać na poziomie 1,75%). Ogromny wpływ na notowania dolara nowozelandzkiego może mieć zatem treść samego protokołu.

Czwartek 

W trakcie czwartkowej sesji znów uwaga inwestorów i traderów skupiona będzie przede wszystkim na istotnych publikacjach zza oceanu. Tego dnia poznamy m.in. dane dotyczące dynamiki PKB oraz cotygodniowy raport z amerykańskiego rynku pracy.

14:30 USD – PKB Q1
Wskaźnik obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. Dlatego w kalendarzu makroekonomicznym często można natknąć się na wskaźniki w ujęciu kwartalnym, półrocznym oraz rocznym. Wartości PKB dla USA publikuje Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA).

 • Poprzedni odczyt (k/k): 2,2%
 • Prognoza: 2,2%

Piątek

Piątkowa sesja zapowiada się już zdecydowanie bardziej interesująco. Tego dnia poznamy m.in. dane z Polski, Wielkiej Brytanii, Strefy Euro oraz Kanady.

10:30 GBP – PKB Q1
Wartości PKB dla Wielkiej Brytanii publikuje Office for National Statistics (urząd statystyczny Wielkiej Brytanii).

 • Poprzedni odczyt (k/k): 0,1%
 • Poprzedni odczyt (r/r): 1,2%
 • Prognoza (k/k): 0,1%
 • Prognoza (r/r): 1,2%

11:00 EUR – Inflacja konsumencka CPI
Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym/kwartalnym/ rocznym będzie powodował umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek wpłynie negatywnie na jej wycenę.

 • Poprzedni odczyt (m/m): 0,5%
 • Poprzedni odczyt (r/r): 1,9%
 • Prognoza (m/m): ??
 • Prognoza (r/r): 2,0%

14:30 CAD – PKB
Wartość PKB dla Kanady publikuje Statistics Canada (urząd statystyczny Kanady).

 • Poprzedni odczyt (m/m): 0,3%
 • Prognoza (m/m): 0,1%

Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWeekendowy przegląd rynków – frank szwajcarski największym wygranym tygodnia
Następny artykułZŁOTO na papier, czyli jak dolar stał się światową walutą
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here