Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 22 października, kiedy to w kalendarzu makroekonomicznych nie ma zaplanowanej ani jednej, istotnej publikacji makroekonomicznej. Ponadto, wpływ na jeszcze mniejszą zmienność może mieć tego dnia fakt, iż w Nowej Zelandii obchodzone będzie Święto Pracy, co oznacza dzień wolny.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się równie mało emocjonująco. Osoby interesujące się nasza rodzimą gospodarką może natomiast zainteresować zaplanowana na godzinę 10:00 publikacja stopy bezrobocia. Szacuje się, że po ubiegło-miesięcznym spadku z 5,9%, we wrześniu br. utrzymała się ona na dotychczasowym poziomie 5,8%.

Środa

W trakcie środowej sesji poznamy już zdecydowanie więcej publikacji makroekonomicznych. Tego dnia Markit Economics przedstawi bowiem wstępne odczyty wskaźników PMI ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych. Warto jednak pamiętać, że finalne rezultaty za październik poznamy dopiero na początku listopada. PMI sektora przemysłowego publikowany jest bowiem pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy kadego miesiąca.

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie natomiast decyzja monetarna Banku Kanady, którą poznamy punktualnie o godzinie 16:00. Ankietowani ekonomiści spodziewają się, że BoC podniesie w październiku stopy procentowe do 1,75% z 1,50% dotychczas. Z tego właśnie powodu, równie istotna może okazać się późniejsza konfernecja prasowa w trakcie której poznamy uzasadnienie decyzji. Rozpocznie się ona o godz. 17:15 czasu polskiego.

Wraz z decyzją monetarną BoC, o godz. 16:00 poznamy także publikowany przez Census Bureau raport obrazujący ilość sprzedanych domów na rynku pierwotnym w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że we wrześniu sprzedano 620 tys. nowych nieruchomości a więc o 0,8% mniej niż w sierpniu br.

· Poprzedni odczyt: 629 tys.
· Poprzedni odczyt: 3,5%
· Prognoza: 620 tys.
· Prognoza: -0,8%

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

· Poprzedni odczyt: 5,987 mln brk. · Prognoza: 2,620

Czwartek 

W trakcie czwartkowej sesji inwestorzy z pewnością wyczekiwać będą godziny 14:45 kiedy to poznamy decyzję monetarną Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Prognozy przed tą publikacją nie zakładają żadnych niespodzianek a ankietowani ekonomiści są zdania, że w odróżnieniu do BoC, EBC utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Istotny w tym przypadku może okazać się zatem wydźwięk samego oświadczenia jak również przebieg zaplanowanej na godzinę 14:30 konferencji prasowej z udziałem prezesa Banku.

Wraz z rozpoczęciem konferencji prasowej po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, Census Bureau opublikuje wstępny raport obrazujący wartość zamówień na środki trwałe oraz dobra nietrwałe i zapasy w amerykańskich przedsiębiorstwach.

· Zamówienia na dobra bez środków transportu: 0,0%
· Zamówienia na dobra trwałego użytku: 4,4%
· Prognoza: 0,3%.
· Prognoza: -2,3%

Równocześnie, jak co czwartek poznamy także raport z amerykańskiego rynku pracy. Ekonomiści spodziewają się, że liczba zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych wzrośnie do 213 tys. z 210 tys. przed tygodniem.

Jedną z ostatnich, istotnych publikacji czwartkowej sesji będzie indeks podpisanych umów kupna domów w USA. To raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań. Z uwagi na fakt, że podpisanie umowy wyprzedza zwykle sfinalizowanie transakcji o 4-6 tygodni, umożliwia on prognozowanie poziomu sprzedaży domów na rynku wtórnym. Raport ten nie zawiera jednak danych o podpisanych umowach sprzedaży nowych domów.

· Poprzedni odczyt: -1,8% · Prognoza: -0,1%

Piątek

Piątkowa sesja zapowiada się już nieco spokojniej. Pierwsze i zarazem ostatnie, istotne dane makroekonomiczne poznamy tego dnia bowiem dopiero o godz. 14:30, kiedy to Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA) przedstawi raport dotyczący dynamiki Produktu Krajowego Brutto w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że tempo wzrostu gospodarczego spowolniło w trzecim kwartale br. do 3,3% z 4,2% raportowanego w Q2 2018 r.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWeekendowy przegląd rynków – dolar nowozelandzki pozostawia konkurencję daleko w tyle
Następny artykuł4 sposoby na przebicie się przez ścianę błędów, które cię powstrzymują – Nial Fuller
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here