Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 15 października, kiedy to w kalendarzu makroekonomicznych na uwagę zasługiwać będą jedynie dwie publikacje.

14:30 USD – Wyniki sprzedaży detalicznej
Raport przedstawia wielkość całkowitej sprzedaży detalicznej w danym okresie czasu. Wyniki są często prezentowane z uwzględnieniem lub pominięciem sprzedaży samochodów, gdyż ich wysoka cena dodaje sporo zmienności do danych.

 • Sprzedaż detaliczna: 0,1%
 • Sprzedaż bez samochodów: 0,2%
 • Sprzedaż bez samochodów i paliw: 0,2%
 • Prognoza: 0,6%
 • Prognoza: 0,4%

23:45 NZD – inflacja konsumencka CPI (Q3)
Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym/kwartalnym/ rocznym będzie powodował umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek wpłynie negatywnie na jej wycenę. 

 • Poprzedni odczyt (k/k): 0,4%
 • Poprzedni odczyt (r/r): 1,5%
 • Prognoza (k/k): 0,7%
 • Prognoza (r/r): 1,7%

Osoby interesujące się naszą rodzimą gospodarką może natomiast zainteresować zaplanowana na godzinę 10:00 publikacja finalnego rezultatu inflacji konsumenckiej CPI za sierpień br. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,2% a w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 1,8%.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się już nieco ciekawiej. Tego dnia poznamy bowiem protokół z posiedzenia dot. polityki monetarnej RBA oraz raporty z rynku pracy w UK i USA.

10:30 GBP – Sytuacja na rynku pracy

 • Średnie wynagrodzenie: 2,6%
 • Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych: 8,7 tys.
 • Stopa bezrobocia: 4,0%
 • Prognoza: 2,6%
 • Prognoza: 7,0 tys.
 • Prognoza: 4,0%

16:00 USD – Miejsca Pracy Dzięki Turystyce (JOLT)
JOLTs czyli Job Openings and Labor Turnover survey to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która pozwala ocenić sytuację na rynku pracy. Wskaźnik mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyższy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.

 • Poprzedni odczyt: 6,939 mln.
 • Prognoza: ??? mln.

Środa

Środowa sesja zapowiada się jeszcze ciekawiej. Punktualnie o godzinie 10:30 poznamy dane dotyczące brytyjskiej inflacji konsumenckiej (CPI).

· Poprzedni odczyt (m/m): 0,7%
· Poprzedni odczyt (r/r): 2,7%
· Prognoza (m/m): 0,2%
· Prognoza (r/r): 2,6%

Pół godziny później podobny raport opublikuje także Eurostat. Tym razem będzie on dotyczył jednak sytuacji w strefie euro. W tym przypadku prognozy zakładają, że dynamiki inflacji wzrośnie aż do 0,5% z 0,2% poprzednio.

· Poprzedni odczyt (m/m): 0,2%
· Poprzedni odczyt (r/r): 2,1%
· Prognoza (m/m): 0,5%
· Prognoza (r/r): 2,1%

Wraz z wybiciem godziny 14:30 opublikowany zostanie także raport z amerykańskiego rynku nieruchomości. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że ilość pozwoleń na budowę wzrosła we wrześniu do 1,278 mln z 1,249 miesiąc wcześniej. W tym samym okresie rozpoczęto budowę zaledwie 1,221 mln domów a więc o 4,5% mniej niż przed miesiącem (1,282 mln).

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi także Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

· Poprzedni odczyt: 5,987 mln brk. · Prognoza: 2,620

Jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji będzie jednak publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, którą zaplanowano na godzinę 20:00.

Czwartek 

W trakcie czwartkowej sesji uwaga inwestorów skupiona zostanie wokół trzech istotnych publikacji makroekonomicznych. Jako pierwszy poznamy raport z australijskiego rynku nieruchomości. Obrazuje on stopę bezrobocia czyli ilość osób bezrobotnych wyrażoną jako procent całej siły roboczej oraz zmianę zatrudnienia czyli zmianę ilości osób zatrudnionych w australijskich przedsiębiorstwach. 

· Zmiana zatrudnienia: 44 tys.
· Stopa bezrobocia: 5,3%
· Prognoza: 15 tys.
· Prognoza: 5,3%

Punktualnie o godzinie 10:30 Wyspiarze podzielą się także wynikami sprzedaży detalicznej na wrzesień br. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że wartość całkowitej sprzedaży detalicznej zmalała w stosunku do miesiąca poprzedniego o 0,3% a w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wzrosła o 3,7%.

Jak co czwartek, wraz z wybiciem godziny 14:30 poznamy także raport z amerykańskiego rynku pracy. Ekonomiści spodziewają się, że liczba zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych osunie się do 212 tys. z 214 tys. przed tygodniem.

Piątek

Piątkowa sesja zapowiada się już nieco spokojniej. Pierwsze, istotne dane poznamy bowiem dopiero o godzinie 14:30 kiedy to Urząd Statystyczny Kanady przedstawi raporty dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI) oraz sprzedaży detalicznej.

Pół godziny później poznamy także raport, który przedstawia liczbę sprzedanych domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że we wrześniu sprzedano 5,30 mln istniejących nieruchomości a więc o 0,3% mniej niż przed miesiącem.

Drogi czytelniku…

Jak pewnie już zauważyłeś, powyższe zestawienie najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych najbliższego tygodnia zaprezentowane zostało w dwóch formatach: starym (poniedziałek i wtorek) i nowym (środa – piątek). Jeżeli to nie problem, podziel się proszę w komentarzu opinią, który z formatów podoba Ci się bardziej.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułLiga Traderów VII – wyniki, tabele i rozpiska 5 kolejki spotkań
Następny artykułPrzegląd wydarzeń następnego tygodnia – czekamy na minutki FOMC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here