Naga MarketsMiniony tydzień był bardzo udany dla niemieckich indeksów. DAX zyskał w tym okresie ponad 500 pkt i znalazł się na poziomach, na jakich nie był od sierpnia 2015 roku. We wzrostach pomaga zachowanie amerykańskich indeksów gdzie S&P500 po raz kolejny znalazł się pod poziomem 2100 pkt. Również deprecjacja euro, co szczególnie widoczne jest na EURUSD, które dzisiaj przetestowane zostało ponad 6-miesięczne minimum na poziomie 1.0600.

Bieżący tydzień będzie bardzo krótki na rynkach. W czwartek amerykańska giełda ma wolne za prawą Święta Dziękczynienia, a w piątek sesja giełdowa jest o 3 godziny krótsza. Dlatego największa zmienność czeka nas do środy. Najwięcej danych makro w bieżącym tygodniu pojawi się w poniedziałek oraz we wtorek. W poniedziałek poznamy PMI Niemiec, strefy euro oraz USA, a we wtorek ostateczne dane na temat PKB za trzeci kwartał w Niemczech i USA. Na dane, które mogą wywołać na rynkach wulkan trzeba będzie poczekać już do grudnia: 3 grudnia EBC, 15-16 grudnia FED.

Na wykresie DAX strona popytowa przełamała linię trendu spadkowego, która biegła od kwietniowego szczytu. Szybko jednak pojawił się kolejny opór, którym jest rejon 11150 pkt – 11300 pkt. Opór ten ustanowiony jest przez lukę bessy z sierpnia, a rejon 11150 pkt – 11200 pkt dodatkowo wzmacniają minima świec z maja i lipca tego roku. W przypadku ewentualnego cofnięcia przed spadkami bronił będzie poziom 11000 pkt. A kolejnym jest istotne wsparcie w rejonie 10500 pkt – 10600 pkt. Negatywnie w ostatnim tygodniu wyróżnia się wolumen, który jest wyraźnie malejący. To może świadczyć o tym że wzrosty powoduje brak sprzedających a nie nowa fala zleceń kupna.

Wykres indeksu DAX dla interwału D1.
Wykres indeksu DAX dla interwału D1.


Zanim otworzysz pozycję na DAX wypróbuj brokera FX GROW.
Nowość w FX GROW! Handluj na DAX 24 godziny na dobę.

Na wykresie tygodniowym DAX widoczna jest obroniona linia trendu wzrostowego oraz wskaźnik DTOSC tygodniowy, który zazwyczaj dobrze radzi sobie z trendami na tym indeksie, a obecnie jest już mocno wykupiony. Obecny poziom stanowi również fibo 78,6% ostatniej najdynamiczniejszej fazy spadków DAX.

Wykres indeksu DAX dla interwału W1.
Wykres indeksu DAX dla interwału W1.

Indeks spółek średnich MDAX radzi sobie nawet lepiej od DAX. A zachowanie tego indeksu warte jest obserwacji ponieważ jego kierunek zgodny jest z DAX, ale ruchy są spokojniejsze. W piątek MDAX dotarł do oporu, który wyznaczają szczyty (na wykresie pogrubiona linia). Brakuje tutaj już tylko 360 pkt, żeby poprawić historyczne maksimum, a tyle punktów MDAX jest w stanie “zrobić” podczas jednej sesji. Oczywiście czy się to uda to nie jest przesądzone, a podobnie jak na DAX negatywnie wyróżnia się wolumen, który maleje.

Wykres MDAX dla interwału D1.
Wykres MDAX dla interwału D1.


FXGROW oferuje do wyboru dwa walory dla indeksu DAX30:
DA30Cash – notowany przez całą dobę oraz DE30Cash Xestra – notowany od 10:00 do 18:00.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here