Naga MarketsMinionego tygodnia inwestorzy inwestujący na niemieckiej giełdzie nie zaliczą do udanych. Udało się na DAX30 osiągnąć 11430 pkt, na którym to poziomie indeks nie był od sierpnia 2015 roku jak również zamknąć negatywną lukę bessy z 12 sierpnia. Jednak czwartkowy spadek podparty sporym wolumenem z wielką łatwością przełamał kilka utworzonych wsparć (m.in. 11180 pkt, 11000 pkt). Po raz drugi spadki powstrzymało dopiero wsparcie w rejonie 10600 pkt, które tymczasowo potwierdziło swoją skuteczność.

Nadzieję stronie popytowej daje dotarcie do zniesienia fibo 38.2% całego ruchu wzrostowego. Problemem jest jednak spory wolumen, który pojawił się przy spadkach oraz fale Elliotta, które rozpiszę niżej. DAX z jednej strony porusza się w korelacji do EURUSD, a z drugiej strony nie jest obojętny wobec ruchów indeksów za oceanem. Po zeszłotygodniowych dobrych danych z rynku pracy USA wydaje się, że podwyżka stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu FED (decyzja 16 grudnia) jest już pewna. Może to spowodować krótkotrwałe spadki, po czym powrót do wzrostów

Wykres DAX dla interwału D1.
Wykres DAX dla interwału D1.

Wypróbuj tradingu na DAX u brokera FXGrow.
Pokaż swoje umiejętności na rynku i zgarnij nagrody w konkursie PIP WARS (suma nagród to aż 10000$).

Z punktu widzenia teorii fal Elliotta obecnie mamy dwie możliwości (wskazywałem na nie również w poprzedniej analizie gdy rynek mocno rósł):
1) Zakończyła się fala 1 nowego impulsu wzrostowego. Obecnie DAX byłby w fali 2, która często osiąga poziom fibo 78.6%, a poziom ten wypada na 9800 pkt. Po zakończeniu tej korekty pojawi się największa i najbardziej dynamiczna fala 3 wzrostowa.
2) Wzrosty, które trwały od sierpnia były tylko falą B w dużym ruchu spadkowym ABC. W tym wypadku teraz rozpoczęła się nowa fala spadkowa C, która pogłębi minimum z tego roku. Co ciekawe jeżeli sprawdzimy równość odcinków A oraz C to poziomem do którego dotrą spadki jest 8350 pkt, czyli dokładnie minimum i wsparcie z 2014 roku. Dopiero po tym spadku rynek wróci do wzrostów w ramach kolejnej fali.

W chwili obecnej nie można przesądzić, który ze scenariuszy jest bardziej prawdopodobny. Z pewnością wiele będzie zależało od zachowania EURUSD oraz amerykańskich indeksów głównie S&P500. Na poniższym wykresie w popielatych prostokątach rozpisane są fale według wariantu 1. Natomiast na niebieskich kółkach rozpisane, są fale według wariantu 2.

Wykres DAX dla interwału W1.
Wykres DAX dla interwału W1.

Lepiej radzi sobie indeks spółek średnich MDAX. Na indeksie, który jest zapleczem DAX30, w minionym tygodniu poprawione zostały historyczne maksima i pojawiło się cofnięcie. Spadki zatrzymał już poziom fibo 23,6%. Niewątpliwie zarówno EURUSD jak również przyszłotygodniowa decyzja FED w sprawie stóp procentowych będą miały znaczenie to jednak indeks spółek średnich jest dużo bardziej odporny od indeksu głównego.

Wykres indeksu MDAX dla interwału D1.
Wykres indeksu MDAX dla interwału D1.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here