Naga MarketsMiniony tydzień dla niemieckiego indeksu DAX to piąta z rzędy tygodniowa świeca z wyższym szczytem i wyższym dołkiem co jest najprostszym potwierdzeniem kontynuacji trendu wzrostowego. Niestety spoglądając na skorelowany z DAX-em indeks S&P500 niemieckie byki mogą czuć niedosyt. W minioną środę FOMC podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, a konferencja, która odbyła się później miała dosyć gołębi wydźwięk. Spowodowało to wzrosty amerykańskich indeksów oraz osłabienie dolara.

W najbliższym skróconym tygodniu najwięcej danych makro opublikowanych zostanie we wtorek kiedy to poznamy odczyty PMI. A w piątek wszystkie ważne giełdy będą miały wolne.

Te artykuły również Cię zainteresują
DAX weekly

Na wykresie tygodniowym DAX ostatnia świeca to doji. Doji często oznacza świecę odwrócenia bieżącego trendu – w tej konkretnej sytuacji jest to formacja “gwiazdy doji” i zapowiada spadki. Żeby negatywny scenariusz mógł zostać zrealizowany podaż powinna od początku nowego tygodnia przystąpić do kontry i przełamać najbliższe wsparcie jakim jest 9910 pkt. Sama świeca doji powinna być interpretowana jako świeca równowagi pomiędzy popytem, a podażą, więc w tym wypadku niech będzie ostrzeżeniem, ale niczego nie musi przesądzać.

Wykres indeksu DAX dla interwału W1.
Wykres indeksu DAX dla interwału W1.

Otwórz pozycję na DAX u brokera FXGrow. Niski spread, model STP/ECN.

DAX daily

W minionym tygodniu popytowi udało się trwale przekroczyć opór na poziomie 9910 pkt i zgodnie z zasadą zamiany biegunów ten poziom jest obecnie wsparciem i w miniony czwartek oraz piątek bronił indeks przed spadkami. Niestety osiągnięcia popytu w minionym tygodniu, są mizerne w porównaniu do wzrostów, które odnotował skorelowany z DAX-em S&P500. Niemieckim bykom przeszkadzały wzrosty EURUSD, które zbliżyły się do maksimów z lutego tego roku.

W piątek odbyło się rozliczenie serii marcowej kontraktów co na wykresie jak po każdym rozliczeniu widać po bardzo dużym wolumenie. Gdyby w najbliższym tygodniu podaż przejęła kontrolę, na co wskazuje formacja gwiazdy doji na interwale W1 – to najbliższe wsparcia znajdują się na poziomach 9910 pkt oraz w rejonie 9500 pkt – 9400 pkt. Jeżeli jednak byki będą mocniejsze i poziom 9910 pkt zostanie obroniony to najbliższym oporem jest psychologiczny poziom 10000 pkt, natomiast następny mocny opór wynikający z wykresu to 10180 pkt.

invest
Wykres DAX dla interwału D1.
Wykres DAX dla interwału D1.

S&P500 daily

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na amerykańskim indeksie S&P500 pokonany został rejon 2000 pkt – 2020 pkt i ruch wzrostowy jest kontynuowany. Indeks dotarł właśnie do niezbyt mocnego oporu na poziomie 2050 pkt, a kolejny mocniejszy opór znajduje się na poziomie 2080 pkt. Gdyby pojawiło się teraz cofnięcie to właśnie rejon 2000 pkt – 2020 pkt powinien być dla byków okazją do kupna i zatrzymywać ewentualne spadki.

Banki centralne na całym świecie kontynuują politykę niskich stóp procentowych i po ostatniej konferencji prasowej szefowej FED wydaje się, że USA również nie chcą być jedynym jastrzębiem w stadzie gołębi.

Wykres S&P500 dla interwału D1.
Wykres S&P500 dla interwału D1.

Już w najbliższą środę [23 marca] o godzinie 18:00 poprowadzę bezpłatny webinar: “Jak podejmować dobre decyzje inwestycyjne? Inwestycyjne fakty i mity”.

Nie jest wymagane posiadanie aktywnego konta u brokera.

Liczba miejsc jest ograniczona dlatego zachęcamy do zarejestrowania się już dziś.

WEZMĘ UDZIAŁ W DARMOWYCH WEBINARACH
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here