Naga MarketsWikimedia Commons
Wikimedia Commons

Poprzedni tydzień rozpoczął się na DAX w rejonie 9300 pkt, co dawało jeszcze szansę, że popyt przystąpi do zakupów. Tak się jednak nie stało i potwierdzenie przełamania wsparcia w rejonie 9300 pkt ustawiło negatywnie cały tydzień. 


 

 

Te artykuły również Cię zainteresują
Duże nadzieje w minionym tygodniu byki wiązały z raportem, który Janet Yellen przedstawiała przed komisją amerykańskiego kongresu. W wypowiedziach szefowej FED pojawiły się gołębie elementy, jednak polityka banku centralnego będzie teraz szła w kierunku ostrożnego/powolnego podnoszenia stóp procentowych. Inwestorzy spodziewali się więcej i po wzrostowej środzie w czwartek pojawiło się nowe minimum na DAX.

Na interwale tygodniowym DAX zauważyć można bardzo duży wolumen ostatniej spadkowej świecy. Indeks zbliżył się również do rejonu 8400 pkt, który wskazywałem od wielu miesięcy jako cel dla końca obecnej korekty i początek nowego impulsu wzrostowego.

Otwórz pozycję na DAX u brokera FXGrow. Niski spread, model STP/ECN.

Wykres indeksu DAX dla interwału W1.
Wykres indeksu DAX dla interwału W1.

W poniedziałek [15 lutego] po dłuższej przerwie na parkiet wrócą inwestorzy z Chin biorąc pod uwagę, że miniony tydzień był bardzo słaby w wykonaniu byków (zarówno europejskich jak i amerykańskich), za to pazur pokazały niedźwiedzie – powrót Chińczyków może być spadkowy. Wolne natomiast będą mieli inwestorzy z Wall Street co zazwyczaj dla Europy oznacza sesję o mniejszej zmienności.

Na interwale dziennym również warto przyjrzeć się wolumenowi. Od poziomu 9500 pkt na DAX utrzymuje się on na bardzo wysokim poziomie. Na wykresie nie wygląda to na paniczną wyprzedaż akcji a raczej na ich zbieranie. Jeżeli nawet światowe indeksy giełdowe, są już faktycznie w bessie (jak twierdzi część analityków) to wzrostowe odbicie, które w końcu się pojawi może być bardzo okazałe. Kluczem do tego scenariusza jest amerykańska giełda, niezależnie od działań podejmowanych przed EBC jeżeli Wall Street spada, europejskie giełdy same rosnąć nie będą. Obecnie kluczowy jest poziom 9300 pkt, teraz DAX powinien wrócić w jego rejon. Wyjście ponad 9300 pkt będzie bardzo dobrym sygnałem dla popytu, natomiast odbicie się od tego rejonu i powrót do spadków będzie potwierdzeniem umocnienia się go jako nowy opór.

Wykres DAX dla interwału D1.
Wykres DAX dla interwału D1.

Indeks spółek średnich MDAX (na wykresie dla interwału tygodniowego) jest dużo mocniejszy od swojego ważniejszego brata. Tutaj również pojawiły się spadki, ale maksima z 2014 roku (czyli odpowiednik poziomu 10000 pkt dla DAX) do dnia dzisiejszego nie zostały przetestowane.

invest
Wykres indeksu MDAX dla interwału W1.
Wykres indeksu MDAX dla interwału W1.

Już w najbliższą środę [17 lutego] o godzinie 18:00 zapraszamy na bezpłatny webinar: “TRADING W OPARCIU O DANE MAKRO (NEWSY)”.

Nie jest wymagane posiadanie aktywnego konta u brokera.

Podczas sesji szkoleniowej omówione zostaną następujące praktyczne zagadnienia:

– przegląd aktualnej sytuacja na wybranych indeksach i walutach
– kalendarz makro
– banki centralne
– trailing stop dla zagrań intraday
– istotne aspekty news tradingu

Liczba miejsc jest ograniczona dlatego zachęcamy do zarejestrowania się już dziś.

WEZMĘ UDZIAŁ W DARMOWYCH WEBINARACH
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here