Naga Markets

Po jednym z najgorszych okresów w historii Wall Street, jakim był 2022 rok, inwestorzy mają kilka poważnych pytań do spółek. Kiedy nadchodzi sezon wynikowy – a wraz z nim prognozy na nadchodzące miesiące lub rok – wiele z nich ma szansę odpowiedzieć na te pytania lub ewentualnie ich uniknąć.

Microsoft Corp.

Microsoft stracił w zeszłym roku 737 miliardów dolarów wartości rynkowej, co jest trzecim spadkiem co do wielkości ze wszystkich przedsiębiorstw z S&P 500. Spółka następnie ogłosiła plany zwolnienia około 10 000 pracowników w tym miesiącu. Microsoft stoi teraz w obliczu cięć w wydatkach przedsiębiorstw na chmurę i inne produkty, ponieważ firmy starają się obniżyć rachunki po bezsensownych wydatkach we wczesnych latach COVID-19 19 pandemia.

W miarę spowalniania rozwoju chmury można się spodziewać, że Microsoft wskaże kolejne modne słowo w technologii: sztuczną inteligencję, w szczególności ChatGPT, produkt chatbota opracowany przez OpenAI, w który Microsoft dużo zainwestował i który zamierza włączyć do swoich produktów. Analityk DA Davidson, Gil Luria, napisał w tym miesiącu, że inwestycje Microsoftu w OpenAI pomogą mu zbudować więcej technologii AI, w tym w wyszukiwarce Bing. Microsoft ogłosił w poniedziałek rano nową inwestycję w OpenAI, wraz z zamiarem szerokiego wdrożenia ChatGPT w usługach.

Zobacz również: Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Tesla Inc.

Akcje Tesli odnotowały znacznie większy spadek procentowy niż Microsoft w 2022 r., walory producenta pojazdów elektrycznych zakończyły najgorszy rok w historii najgorszym kwartałem i miesiącem w historii. Po zakończeniu roku Tesla zaczęła obniżać ceny pojazdów elektrycznych w Chinach i Stanach Zjednoczonych w nadziei, że zakwalifikuje się do dalszych zachęt podatkowych dla konsumentów i ożywienia popytu, co może prowadzić do pytań o wcześniejsze wysokie marże.

W przypadku Tesli, która w środę podaje wyniki za czwarty kwartał, wyniki zapewnią szerszy kontekst produkcji Cybertrucka – który ma się rozpocząć w połowie roku – popyt w Chinach, konkurencję i wpływ obniżek cen. Portal informacyjny Edmunds poinformował w czwartek, że decyzja Tesli o obniżeniu cen aż o 20% w USA i Europie doprowadziła do skokowego zainteresowania pojazdami.

Intel Corp.

Akcje spadały o ponad 43% w zeszłym roku, ponieważ spadająca sprzedaż doprowadziła do planów cięcia kosztów o 3 miliardy dolarów. Producent chipów od lat musiał identyfikować rywali, takich jak Advanced Micro Devices Inc. i Nvidia Corp.

Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, ma jednak szansę przedstawić swoją wizję długoterminowego odbicia Intela, próbując ponownie uczynić z Intela potęgę w produkcji chipów po latach zmagań. W zeszłym roku był zmuszony wielokrotnie obniżać swoje roczne prognozy, dlatego ważne będzie, aby tym razem przedstawił osiągalne liczby, ale bez zmniejszania nadziei na dalszą ścieżkę rozwoju.

AVA Trade

exante logoPartnerem portalu comparic.pl jest broker EXANTE oferujący dostęp DMA (Direct Market Access) do 50 światowych giełd akcji i ETF na jednym wielowalutowym rachunku. 

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułValue najlepsze w 2022. Na długą metę wygrywa Quality
Następny artykułIle kosztuje euro 24.01.2023? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) we wtorek
Ukończył Analitykę Gospodarczą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował jako analityk sprzedaży, asystent projektów. Posiada doświadczenie w projektach dla budownictwa i handlu detalicznego, a także Healthcare prowadzonych w Polsce i innych krajach (głównie w Europie Wschodniej). Specjalizuje się w analizie wielkości i struktury rynku oraz tworzeniu prognoz rozwoju z wykorzystaniem modeli ekonometrycznych. Od 8 lat pasjonuje się i inwestuje na GPW i NewConnect. Zwolennik analizy fundamentalnej. Nie rozstaje się z arkuszem notowań w godzinach 9-17.