Naga MarketsPodsumowanie Tygodnia na SP500

To był tydzień w kratkę. Najpierw nie wiadomo dlaczego mieliśmy spadki. Pewnie wszyscy bali się decyzji FED, która okazała się w sumie racjonalna. Przy słabych danych makro Janet Yellen zrobiła krok w tył i oficjalnie oddaliła w czasie podwyżkę stóp procentowych. Tzn. tego nie wiemy na pewno, ale z komunikatu zniknęły wszystkie określenia dotyczące czasu kolejnej podwyżki. Potem były spadki bo rynkowi się ta decyzja nie spodobała. Rynek spadał nawet na ostatniej sesji miesiąca. A w piątek już mieliśmy pierwszą sesję majową i od razu zrobiło się jakoś zieleniej i ładniej. Wiadomo trzeba zrobić nowy szczyt, żeby „Sell in May and go Away” miało sens

Czyżby korekta dobiegła już końca i wyjdziemy na nowe szczyty?

Te artykuły również Cię zainteresują
To pokaże przyszłość, ale istnieje takie prawdopodobieństwo. Patrząc na cały tydzień SP500 stracił tylko 0.4%. Na korzyść byków przemawia również zachowanie sektora finansowego, który jako jeden z nielicznych zakończył tydzień na plusie.

sektory amerykanskie sp500

Ważne dane makroekonomiczne w zeszłym tygodniu

• W środę poznaliśmy wstępne dane o produkcie krajowym brutto w USA za pierwszy kwartał. Zaraportowany wzrost tylko o 0.2% był mocno poniżej oczekiwań rynkowych. Mam wrażenie, że FED już znał te dane przed swoim posiedzeniem.
• Zwolnił również wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii. W pierwszym kwartale gospodarka na wyspach urosła tylko o 0.3% względem 0.5% oczekiwanego przez rynek.

Ciekawostki ze spółek

Wiele spółek raportowało wyniki, ale zawsze jest tak że któreś z nich zapisują się w pamięci inwestorów najbardziej. Zeszły tydzień na pewno nie należał do firm z branży social media.

Twitter, Yelp padły ofiarą panicznej wyprzedaży. Stało się to po tym jak bardzo słabe wyniki Twittera wyciekły do pewnych uczestników rynku. Taka afera na największej giełdzie świata? Mam nadzieję, że winni zostaną ukarani. Obie spółki raportowały wyniki w czwartek i obie z nich pokazały lepsze od oczekiwań wyniki jeżeli chodzi o zysk na akcje ale obie również zawaliły wyniki na obrotach. W przypadku Yelp można nawet zauważyć, że jest to powtarzający się scenariusz od 3 kwartałów. Może kupić teraz a szorcić przed publikacją wyników następnego kwartału? Ta metoda może dać zarobić.

twitter yelp

Ciekawe rynki w zeszłym tygodniu

Myślę, że można śmiało powiedzieć, że FED stał się bardziej gołębi i podwyżka stóp procentowych odeszła na dalszy plan. W tej sytuacji dolar powinien zareagować spadkami do euro a to powinno wywołać wzrosty na ropie i złocie, które są bardzo silnie skorelowane z dolarem amerykańskim. O ile ropa naftowa rzeczywiście miała kolejny udany tydzień o tyle złoto zachowywało się niemrawo. Niby mocno nie spadło ale wzrostami też tego nie można nazwać.

ropawykres zlotoConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here