Naga Markets2015.03.07_TYDZIEŃ-10_W1Handel na warszawskim parkiecie nieco nam się rozruszał w ostatnim tygodniu. Wszystko za sprawą udanego wtorku w wykonaniu sprzedających, który doprowadził do wyłamania dołem z obowiązującego przez półtora miesiąca lekko wzrostowego kanału. Najważniejszymi wydarzeniami makro stały się trzy informacje. Pierwsza z krajowego podwórka, to decyzja RPP o obniżeniu wszystkich głównych stóp procentowych 50 pb. Dzięki tej środowej informacji rynek w Warszawie odzyskał wigor i rozpoczął się proces odrabiania wtorkowych strat. W czwartek poznaliśmy szczegóły rozpoczynającego się 9 marca programu skupu obligacji rządowych przez EBC. Natomiast w piątek upublicznione zostały oficjalne rządowe dane o kondycji amerykańskiego rynku pracy. Trzeba wspomnieć, że były one znacznie lepsze od prognoz, w efekcie czego znacznie umocnił się USD, a to z kolei spowodowało spadki na wszystkich klasach surowców rozliczanych w tej właśnie walucie.

Dla WIG30 tydzień 10 w liczbach wyglądał następująco:
• Zmiana punktowa: -16.34
• Zmiana procentowa: -0.64%
• Obroty: 3.81 mld zł
• Zakres wahań: 60.36

Z statystyk widać znaczący wzrost zakresu wahań indeksu, a także wzrost obrotów względem poprzedniego tygodnia.

WIG30 - wykres tygodniowy
WIG30 – wykres tygodniowy

Spory dolny cień na ostatniej świecy wykresu tygodniowego wygląda dość dobrze, a lekko rosnące obroty są dobrym prognostą na przyszłość. Spoglądając na wykres godzinowy widzimy, że piątkowe spadki zatrzymały się dokładnie na czwartkowej luce otwarcia. I to właśnie to wsparcie powinno przesądzić o dalszych losach indeksu.

Tradycyjnie już indeks MWIG40 spisywał się lepiej podczas całego tygodnia w porównaniu z WIG30, równocześnie przebijając także dokonania SWIG40.

MWIG40 - wykres dzienny
MWIG40 – wykres dzienny

Indeks średnich spółek od ubiegłego piątku wzrósł o 2.32%, przebijając przy tym poziom kluczowego oporu, czyli szczytów z września 2014. Wartość 3710 punktów oraz poziom czwartkowej luki pełnią teraz rolę najbliższego wsparcia.

Małe spółki także kontynuowały wzrosty już w poniedziałek wybijając się powyżej szczytu ukształtowanego w czerwcu 2014. W całym tygodniu wzrost osiągnął 1.47%, a od początku roku przekroczył już 10%!

SWIG80 - wykres dzienny
SWIG80 – wykres dzienny

Co prawda w piątek pojawiła się na wykresie groźnie wyglądająca czarna świeca, która może (jednak nie musi) zwiastować wychłodzenie rynku. Z technicznego punktu widzenia byłaby to korzystna sytuacja, pozwalająca ponownie ocenić, które spółki pozostają mocne.

Trzeba pamiętać, że w przypadku małych i średnich spółek stopień wykupienia indeksów jest już na tyle duży, że korekta może pojawić się w dowolnym momencie. Analogiczną sytuację mamy na rynkach bazowych i jest to niewątpliwie czynnik zwiększający ryzyko.

Z spółek chciałbym dziś zwrócić uwagę na KGHM.

KGHM - wykres dzienny
KGHM – wykres dzienny

W poprzednim tygodniu pokonana została linia bessy. Kurs modelowo dotarł do najbliższego oporu, czyli poziomu 122 zł, a następnie wykonał ruch powrotny. Teraz znajduje się na poziomie wspomnianej linii bessy i równocześnie 100-sesyjnej średniej kroczącej. Jeśli wartość akcji będzie w dalszym ciągu poruszać się z taką regularnością i precyzją powinno dojść do odbicia i pokonania poziomu 122-123 zł.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here