Naga MarketsWyrok TSUESteve Chen, twórca programu kryptowalutowego Gemcoin o wartości 147 milionów dolarów, przyznał się do oszustw i uchylania się od płacenia podatków w ramach umowy o najem.

62-letni mieszkaniec południowej Kalifornii przyznał, że on i jego współpracownicy oszukańczo promowali kryptowalutę o nazwie Gemcoin (lub Gem Coins), która pomogła zebrać im 147 milionów dolarów od 70 000 inwestorów.

Gemcoin i fałszywe zeznania twórców

Chen, znany również jako „Boss”, przedstawił w swoim zeznaniu podatkowym w 2014 r. dochód w wysokości 138 000 USD, co daleko odbiega od 4,8 mln USD, które ponoć uzyskał. Władze podały, że Chen wykorzystał te dochody na zakup domów i hazard.

Między lipcem 2013 r. a wrześniem 2015 r. Chen prowadził wielopoziomowy program marketingowy promujący U.S. Fine Investment Arts, Inc. (USFIA), w ramach którego nagradzał inwestorów najpierw punktami, a następnie Gemcoinami. Te wirtualne monety były rzekomo wspierane przez klejnoty wydobywane przez firmę i mogły być sprzedawane na platformie USFIA.

Podczas gdy wartość “monet” rzekomo wzrosła w oparciu o sprzedaż kamieni szlachetnych firmy, w rzeczywistości USFIA nie posiadało kopalni ani nie eksploatowała żadnych kamieni szlachetnych. Zamiast tego USFIA kupowała kamienie od dostawców komercyjnych i przypisywało im rażąco zawyżone ceny.

Adwokat USA Nick Hanna przekazał w oświadczeniu:

“Obietnice Chena dla inwestorów były tak samo bezwartościowe, jak jego nieistniejące kopalnie i fałszywa cyfrowa waluta. Ta sprawa powinna przypomnieć wszystkim inwestorom, że […] każdy powinien zachować szczególną ostrożność, rozważając przekazanie ciężko zarobionych pieniędzy na każdy projekt promujący modne produkty i obiecujące wielkie zyski.”

Chen zrekompensuje straty ofiar

Chen zgodził się zapłacić zaległe podatki w wysokości 1 885 094 USD za 2014 r., a także zapłacić karę za swoje oszustwa “cywilne” i odsetki. Obecnie grozi mu jednak aż 10 lat więzienia, grzywna w wysokości co najmniej 500 000 USD. Jest też zobowiązany do zapłaty “pełnych” odszkodowań wszystkim ofiarom.

10 lat pozbawienia wolności to i tak krótko. Współtwórca OneCoina, Konstantin Ignatov, może trafić do więzienia aż na 90 lat w zorganizowanie wraz z siostrą, Roją, wspomnianego projektu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here