Naga MarketsZałożyciel ConsenSys i współtwórca Ethereum, Joseph Lubin, niedawno opowiedział na temat swoich przemyśleń dotyczących „fascynacji i sceptycyzmu” względem pierwszej kryptowaluty i jej pochodnych.


Lubin odwołał się do wielu historycznych przykładów (poleca m.in. książkę “Tajemnica kapitału” Hernando de Soto) na potwierdzenie, że społeczeństwo zawsze było trochę sceptyczne wobec tych, którzy wymyślają nowe koncepcje pieniędzy. Zauważa jednak pewną ciągłość w koncepcji pieniądza:

“Kryptowaluta jest pod wieloma względami naturalną ewolucją wcześniejszych systemów reprezentujących [wartość], choć faworyzuje prawdę ponad władzę usankcjonowaną przez państwo”.

Nowy system

Lubin zauważa, że duża część Europy podchodziła sceptycznie do samej idei papierowych pieniędzy. Podkreśla, że cyfrowe przekazy gotówkowe także musiały zyskać akceptację społeczną.

Charakteryzował cyfrowe waluty jako “21-wieczną wersję papierowych pieniędzy”, nawiązując do szoku, jaki doznali Europejczycy, gdy dowiedzieli się od Marco Polo o systemie płatniczym w ówczesnych Chinach. Wskazał, że stojący za kryptowalutami zdecentralizowany i otwarty system jest kontrastem dla “rządowych systemów”.

Lubin uważa, że wykorzystanie kryptowalut może ostatecznie doprowadzić do lepszej dystrybucji bogactwa dzięki sile zdecentralizowanych sieci.

Poruszał także kwestię potęgi wirtualnej waluty i Blockchaina. Jego zdaniem zwłaszcza ten drugi element nowego systemu może pomóc np. uchodźcom. Daje im możliwość zachowania tożsamości, ponieważ mogliby oni używać tej technologii do przechowywania i przedstawiania dokumentów w innych krajach.

Według Lubina, nowe platformy oparte na sieci bloków będą służyć jako podstawa do “kolektywnych wspólnych dobrych stosunków”. Nowy system ma zastąpić obecny złożony z korporacji i ich klientów.

Początek nowej ery?

Perspektywa opisywana przez Lubina zdaje się odzwierciedlać wcześniejsze optymistyczne prognozy dot. stałego wzrostu kryptowalut pomimo zawirowań cenowych.

Rozmawiając z  Bloombergiem w połowie sierpnia, zauważył, że spadki cen wydają się “małymi pryszczami na wykresie” ze względu na przyszły wykładniczy wzrost. Lubin zapewnił, że każda bańka rzeczywiście doprowadziła do “ogromnego wzrostu aktywności”. W podobnym tonie wypowiadał się podczas wywiadu z CCN.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Mówił też o działaniach ConsenSys, które obejmują projekty związane z edukacją, doradztwem i rynkami kapitałowymi. Lubin wyjaśnił także, że jego firma działała zgodnie ze wskazówkami dyrektora finansowego SEC, Billa Hinmana. Zapytany o jeszcze raz o   Blockchain powiedział, że sieć bloków może pomagać w sytuacjach, gdy “firmy lub ludzie nie ufają sobie nawzajem” i chcą “zwiększyć zaufanie”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here