Naga MarketsVitalik Buterin, twórca Ethereum, po raz kolejny podkreślił, że jest zwolennikiem zdecentralizowanych rozwiązań. Tym razem w bardzo radykalnej wypowiedzi.  Buterin powiedział w wywiadzie, że ma nadzieję na to, że „scentralizowane giełdy spłoną w piekle”.


Twórca Ethereum jest, jak widać, zdeklarowanym zwolennikiem decentralizacji. Uważa, że społeczność powinna kreować zdecentralizowane platformy, a tym samym rezygnować ze scentralizowanych giełd kryptowalutowych.

Racjonalizm czy fanatyzm?

Skąd ta wrogość? Buterin dostrzega głównie wady scentralizowanych giełd. Skrytykował je za posiadanie możliwości decydowania, które kryptowaluty “stają się duże”. Do tego robią to pobierając za to ogromne pieniądze. Dodał, że dalsza decentralizacja lepiej wpisuje się w idee Blockchain oraz  “otwartości i przejrzystości”.

Należy przyjrzeć się proponowanym przez niego rozwiązaniom. Zdecentralizowane giełdy (w skrócie DEx), w przeciwieństwie do scentralizowanych, są zbudowane w taki sposób, aby umożliwić użytkownikom kryptowalut posiadanie kluczy prywatnych przez cały czas trzymania środków na platformie. Trzeba jednak obiektywnie pamiętać o wadach DEx. Cechują się one niską płynnością oraz są mniej wygodne w obsłudze.

Ethereum w pełni zdecentralizowane?

Buterin podkreślił zdecentralizowaną naturę samego Ethereum, które jest jednak krytykowane przez niektórych ekspertów właśnie za coś odwrotnego. Znajdują się specjaliści, którzy widzą, że stopień decentralizacji samego dzieła Buterina jest niski przez fakt możliwość zmowy między grupami górników, którzy mogą manipulować siecią.

Pamiętajmy, że Ether (token platformy Ethereum) jest obecnie drugą po bitcoinie co do wielkości kryptowalutą świata o kapitalizacji rynkowej wynoszącej około 47,5 miliarda dolarów. Oprócz tego waluta zdobywa ogromną popularność licząc także liczbę wyszukiwań jej nazwy w Google. Wśród społeczności walut cyfrowych można spotkać się nawet z opiniami, że kiedyś zajmie miejsce lidera na tym rynku.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here