W pełnym technologicznych gigantów indeksie Dow Jones Industrial Average (DJIA) w trakcie środowej sesji doszło do niezwykle dynamicznych wyprzedaży. Sam benchmark osuwał się o 831 punktów, przynosząc najsilniejszy spadek spółek technologicznych od 11 lat, a na przedzie niedźwiedziego rajdu znalazł się Twitter oraz Netflix. Silnie traciły również Amazon i Apple.

Finax

Eksperci rynkowi tłumaczą środowe spadki przede wszystkim wzrostem rentowności obligacji, co jest efektem ubocznym rosnących stóp procentowych Rezerwy Federalnej (FED). Gdy rentowność rządowych papierów dłużnych idzie w górę rynek akcji przestaje być tak atrakcyjny dla inwestora (może bowiem więcej zarobić na bezpiecznych obligacjach). Przy wzrostach stóp spada również siła nabywcza biznesu i konsumentów, co także nie zachęca do inwestowania w akcje i może spowalniać świetnie radzącą sobie amerykańską gospodarkę (jak wynika z danych z trzeciego kwartału).

Wracając jednak do notowań gigantów technologicznych to właściciel serwisu społecznościowego Twitter znalazł się na najniższych poziomach od kwietnia, zamykając środę na poziomie 26,79 USD (-8,47%), przebijając istotne wsparcie zlokalizowane na 28,00 USD.

twitter 11.10
Źródło: xStation 5

Jeżeli chodzi o Netflixa, to środowa sesja zatrzymała się niemal w punkt na minimach sierpniowych 277,5 USD (-8,4%), co również zbliża cenę do wybicia ważnej byczej bariery. Pokonanie zaznaczonej na poniższym wykresie konsolidacji otwiera drogę do zdecydowanie niższych poziomów rysowanych w pierwszej połowie bieżącego roku.

netflix 11.10
Źródło: xStation 5

W czołówce środowych spadkowiczów znalazły się również TripAdvisor tracący 7,5%, Amazon 6% oraz Apple 4,6%. W południe deprecjację widać również na rynkach europejskich – WIG20 traci ponad 2%, DAX 1,32%, a na rynku walutowym dolar ustępuje miejsca większości dewiz gospodarek G8.

Kontrakty futures na indeks S&P500 przed czwartkowym otwarciem rynku amerykańskiego również sugerują, że deprecjacja będzie kontynuowana w drugiej połowie tygodnia.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here