Naga MarketsSpeed traderzy w razie Brexitu przeniosą się do Londynu

Podczas gdy świat finansowy skoncentrował się na bankierach opuszczających londyńskie City na rzecz Europy kontynentalnej w związku z obawami o twardy Brexit bez porozumienia na linii UK-UE, zbliżający się rozwód dwóch mocarstw powoduje również… wzrost zatrudnienia na Wyspach. Tak jest w przypadku branży speed tradingu (handlu wysokich częstotliwości), gdzie wiele największych firm to podmioty holenderskie.


Banki do Europy, speed traderzy do UK?

“Spodziewałbym się, że otworzymy oddział w Londynie” – powiedział w jednym z wywiadów Dennis Dijkstra, współprzewodniczący zarządu Flow Traders NV. “To zależy od powagi oraz siły Brexitu. Spora część naszych przepływów pochodzi z City. Wszyscy emitenci są w Londynie, w tym ich zespoły rynków kapitałowych”.

Flow Traders, największy w Europie animator rynku funduszy giełdowych, pokazuje, jak Brexit zmusza firmy po obu stronach Morza Północnego do dublowania infrastruktury i zezwoleń regulacyjnych, przy czym niektóre z nich wykonują ruch na sześć miesięcy przed ostatecznym Brexitem. IMC BV i Optiver BV, inne duże podmioty speed tradingowe z Amsterdamu, mówią, że czekają na większą przejrzystość, ale przygotowują się do emigracji.

Zobacz również: Chcesz pracować jako trader HFT? Poznaj te języki programowania

W przypadku Brexitu bez porozumienia, brytyjskie firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii straciłyby zdolność do obsługi klientów z siedzibą w UE i vice versa. W obliczu tej perspektywy, brytyjski regulator rynków finansowych Financial Conduct Authority (FCA) analizuje wnioski od traderów i firm inwestycyjnych z siedzibą w innych częściach UE, którzy chcą uzyskać oficjalną zgodę na handel z firmami brytyjskimi po Brexicie. Flow Traders twierdzi, że jest w ścisłym kontakcie z organami regulacyjnymi.

Czy wiesz, że…
Speed trading lub High frequency trading (HFT) to inaczej trading wysokich częstotliwości –
technika inwestowania polegająca na zawieraniu wielu transakcji giełdowych w jak najkrótszym czasie, z wykorzystaniem specjalnie zaprogramowanych komputerów, które na podstawie algorytmów decyzyjnych automatycznie dokonują transakcji. Dla inwestorów wykorzystujących HFT znaczenie może mieć każda milisekunda (opóźnienie w reakcji może oznaczać, że transakcję przeprowadzi ktoś inny).

Mocna pozycja Amsterdamu

Gdy Wielka Brytania opuści UE w marcu przyszłego roku, stolica Holandii stanie się najważniejszym centrum finansowym UE dla sporej liczby firm tradingowych zajmujących się HFT. Miasto zawdzięcza swój sukces w branży tradingu algorytmicznego lokalnej giełdzie, która wprowadziła duży rynek opcji z ekosystemem lokalnych firm tradingowych. Dzisiejsi speed traderzy to potomkowie floor traderów, którzy zdominowali handel opcjami w latach 80-tych.

“Zrobimy to, co jest potrzebne, aby chronić nasze interesy w Wielkiej Brytanii i nadal będziemy ułatwiać naszym bezpośrednim kontrahentom dostęp do szybkiego tradingu”, powiedział Jan Willem Kohne, szef IMC na Europę. “Jeśli zajdzie taka potrzeba, zamierzamy zorganizować lokalną działalność”. IMC jest jednym z największych handlowców opcji na świecie, podobnie jak Optiver. Obydwa przedsiębiorstwa prowadzą w Europie znaczącą działalność handlową ETF.

“Oczywiście bardzo uważnie monitorujemy rozwój sytuacji wokół Brexitu i oceniamy różne potencjalne scenariusze reakcji”, powiedział Willem Sprenkeler, kierownik ds. korporacyjnych Optiver.

Podczas gdy niektórzy regulatorzy kontynentalni twierdzą, że jest już za późno na to, aby firmy finansowe uzyskały zezwolenia na prowadzenie działalności w ich krajach, FCA jest znacznie lepiej przygotowana i elastyczna. Regulator przyzna firmom tymczasową zgodę na prowadzenie działalności w Wielkiej Brytanii, jeśli w styczniu przyszłego roku poproszą o uzyskanie odpowiednich zezwoleń.


Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here