Naga MarketsCC_china_mine_gornictwo_wydobycie_wegiel
Author: LHOON, Creative Commons

Spadki na rynkach surowcowych i towarowych powoli zaczynają zbierać krwawe żniwo. Międzynarodowy koncern wydobywczy, Glencore, stanął w obliczu bankructwa, a tymczasem jak donosi Zerohedge za chińskimi mediami, kłopoty mają także chińskie firmy wydobywcze. Jedna z dużych firm wydobywających węgiel, Hejlongjiang Longmay Holding, ogłosiła ostatnio plany zwolnienia 100 000 pracowników, co oznacza redukcję załogi liczącej obecnie 240 000 pracowników aż o 40%. Sytuacja Longmay wydaje się być podobna do tej, w której znalazł się Glencore – kombinacja wysokiego zadłużenia i spadające ceny surowców.

Jak się okazuje, ciężarem niemożliwym do udźwignięcia są koszty pracownicze przy tak licznej załodze w obliczu spadających przychodów koncernu. Dodatkowo koszty powiększają świadczenia dla 180 000 emerytów, którzy w razie upadku zakładu mogą znaleźć się w tragicznym położeniu. Problemy dotykają nie tylko Longmay, która jest wciąż wspierana przez lokalne rządy, ale też problemy z płynnością i zyskami mają też inni wydobywcy w Chinach, co skłania Zerohedge ku wnioskowi, że “twarde lądowanie w Chinach stało się faktem”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak na ironię informacja o kiepskiej sytuacji w sektorze wypłynęła w czasie, kiedy prezydent Chin – Xi Jinping – przekonywał przedsiębiorców i polityków w USA, że sytuacja w Chinach jest całkiem dobra, a gospodarka osiągnie zakładane 7% wzrostu w tym roku.

Skalę spadków cen węgla w Chinach obrazuje poniższy wykres:

wegiel chiny 2809Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here