Naga MarketsPunktualnie o godzinie 16:00 powinniśmy poznać decyzję Bank of Canada dotyczącą kształtu kanadyjskiej polityki monetarnej, a konkretniej – stóp procentowych. Obecny, szeroki konsensus rynkowy zakłada brak zmiany wysokości głównej stopy procentowej. Poniżej znajdują się wybrane komentarze dziesięciu znanych banków inwestycyjnych dotyczące tego tematu.


Morgan Stanley – stopy bez zmian, ale…

CAD jako waluta mało wrażliwa na możliwy protekcjonizm Stanów Zjednoczonych powinna radzić sobie znacznie lepiej niż pozostałe waluty surowcowe w parze z dolarem amerykańskim. W długim terminie, lepsza kondycja amerykańskiej gospodarki pozytywnie wpłynie również i na dolara kanadyjskiego. Mimo wszystko, dzisiejsza decyzja Bank of Canada jest ważnym czynnikiem ryzyka dla inwestorów. Ostatnie dane dotyczące wymiany handlowej i warunków ekonomicznych okazały się lepsze od prognoz, jednak poziom inflacji zniżkuje a wzrost gospodarczy wydaje się hamować. Analitycy Morgan Stanley prognozują utrzymanie dotychczasowej polityki monetarnej na niezmienionym poziomie, lecz przestrzegają przed możliwie gołębim wydźwiękiem raportu BoC.

Te artykuły również Cię zainteresują
BNP Paribas – byczo nastawione do USD/CAD

Rynek bez wątpienia wierzy w utrzymanie kanadyjskich stóp procentowych na niezmienionym poziomie. I nawet gdyby rzeczywiście nie doszło do zmiany, różnica w obecnej polityce monetarnej Bank of Canada oraz Rezerwy Federalnej, a zwłaszcza różnica w prognozach przyszłych ruchów tych dwóch banków centralnych powoduje, że BNP Paribas pozostaje w długich pozycjach na USD/CAD z wykorzystaniem opcji.

Credit Agricole – stopy bez zmian

Analitycy Credit Agricole potwierdzają słowa kolegów z Morgan Stanley i przyznają – ostatnie dane makroekonomiczne płynące do nas z Kanady są całkiem optymistyczne. To co martwi bank, to możliwy zwrot w obecnej polityce Stanów Zjednoczonych i jej bardziej protekcjonistyczne nastawienie. Jak na razie, niezmiernie mało prawdopodobnym byłaby reakcja Bank of Canada na ewentualne pogorszenie się sytuacji kandyjskich eksporterów, jednak analitycy Credit Agricole nie oczekują również niezwykle jastrzębiego tonu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jakiego będziemy dziś świadkami to neutralne oświadczenie o potrzebie monitorowania sytuacji.


Podsumowanie powstało dzięki usłudze FxWatcher – odbierz darmowy okres próbny i wykorzystaj przewagę na rynku!


CIBC – USD/CAD wyraźnie tanie

Dzisiejsza decyzja BoC nie przyniesie żadnych zmian w poziomie oficjalnej stopy procentowej banku, lecz co najwyżej kilka zmian w prognozach makroekonomicznych. Wyniki ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców wskazują na polepszające się warunki gospodarcze w Kanadzie, jednak zmiana na fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych powinna być wystarczającym czynnikiem odstraszającym przed zbyt dużym optymizmem. Mimo wszystko, USD/CAD wygląda na mocno wyprzedane i w związku z tym nie zalecamy długich pozycji na tej parze.

RBS – stopy bez zmian

Bank oczekuje że obecny poziom stóp procentowych w Kanadzie nie ulegnie zmianie i oficjalna stopa pozostanie na poziomie 0,5%. Analitycy RBS szacują, że w 2017 roku istnieje jeszcze 50% szansa na podwyżkę kanadyjskich stóp. Ostatnie dane makroekonomiczne, a zwłaszcza poprawa sentymentu ekonomicznego przedsiębiorców wydaje się potwierdzać prognozy banku.

Dzisiejsza publikacja decyzji banku będzie dodatkowo wzbogacona przez publikację raportu Bank of Canada oraz zaplanowaną na 17:15 konferencję prasową gubernatora BoC, Stephena Poloza. Wydaje się, że to właśnie te dwa pozostałe czynniki mogą być powodem większych ruchów CAD. Analitycy RBS oczekują niewielkiej poprawy w tonie wypowiedzi gubernatora Poloza, jednak mimo wszystko pozostają niedźwiedziami na USD/CAD.

RBC – bez niespodzianek; bycze CAD

Rynkowy konsensus zakłada brak zmiany w poziomie kanadyjskich stóp procentowych i jest to również główny scenariusz analityków RBC. Nie liczymy na niespodzianki, rynki bardziej niż na samej decyzji skupią się na zaplanowanej konferencji prasowej gubernatora BoC. Jakikolwiek przejaw optymizmu ze strony Stephena Poloza powinien wspierać CAD, zwłaszcza na fali ostatnich dobrych danych makroekonomicznych – przekonuje bank.

Barclays – stopy bez zmian; niedźwiedzie CAD

Nieco odmienny pogląd na przyszłość CAD posiadają analitycy Barclays. Bank zwraca uwagę, że co prawda kanadyjska gospodarka rozpoczęła nowy rok w pozytywnym tonie (wzrost zatrudnienia w grudniu, nadwyżka w handlu zagranicznym, PMI…), jednak zarówno on, jak i większość rynku nie prognozują większej aktywności BoC w tym roku.

Pozostajemy niedźwiedzio nastawieni do CAD, pomimo lepszych danych makroekonomicznych. Dolar kanadyjski wciąż narażony jest na zbyt niską inflację, powrót spadków cen ropy naftowej oraz przede wszystkim protekcjonistyczną politykę Stanów Zjednoczonych – ocenia Barclays

TD – BoC on hold i atrakcyjne USD/CAD

Wydarzeniem dnia bezsprzecznie będzie dzisiejsza decyzja Bank of Canada dotycząca kształtu polityki monetarnej banku. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, w którym bank pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jest to również główny scenariusz dla większości rynku, który najprawdopodobniej nie wesprze CAD w sposób zdecydowany. Mimo wszystko, biorąc pod uwagę ostatnią wyprzedaż USD/CAD należy mieć na uwadze interesujący stosunek ewentualnych zysków do ponoszonego ryzyka w razie kupna pary. Analitycy TD liczą na bycze odreagowanie ostatnich spadków na USD/CAD.

Goldman Sachs – stopy bez zmian

Ostatnie dane spływające do nas z kanadyjskiej gospodarki okazały się być lepsze od prognoz, co powinno skłonić BoC do utrzymania swojej polityki w dotychczasowym kształcie.

NAB – stopy bez zmian

W tym tygodniu mamy do czynienia zarówno z decyzją monetarną BoC, jak i piątkową inauguracją prezydenta-elekta, Donalda Trumpa. Bycze prognozy dotyczące gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz stabilizujące się ceny ropy naftowej powinny wspierać zarówno USD jak i CAD. Bank of Canada z kolei będzie zadowolony z możliwości odsunięcia w czasie decyzji dotyczącej ewentualnej zmiany stóp.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułJustin Bennett: EUR/JPY z szansą na 220 pipsów zysku
Następny artykułTrading egzotyczny – USDCZK, USDZAR
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here