Naga MarketsAtak tureckich wojsk oraz syryjskich rebeliantów na kurdyjską milicję w Syrii rozpoczął się wczoraj od nalotów i artylerii. Następnie na teren północno-wschodniej Syrii wkroczyły wojska naziemne. Kurs liry w relacji do dolara reaguje osłabieniem po tych wydarzeniach.

W niedziele miała miejsce rozmowa telefoniczna prezydentów Turcji (Erdogana) i USA (Donalda Trumpa). Po tej rozmowie, Trump ogłosił, iż składa parasol ochronny nad syryjskimi Kurdami i wycofuje kilkuset żołnierzy z kontrolowanej przez Kurdów północnej Syrii.

Zielone światło od Trumpa

Wycofanie amerykańskich wojsk było zielonym światłem dla tureckiego przywódcy, który teraz przystąpił do ofensywy. Już w wcześniej przy granicy z Syrią lokowały się oddziały tureckich wojsk.

Syryjscy Kurdowie byli sojusznikami Waszyngtonu w walce z Państwem Islamskim (ISIS), a w obecnej sytuacji poczuli się zdradzeni przez USA. Reprezentantka Liz Cheney z ramienia republikanów powiedziała: „Stany Zjednoczone porzucają naszego sojusznika, Kurdów, którzy walczyli na ziemi ISIS (Państwo Islamskie) i pomogli chronić ojczyznę USA. Ta decyzja wspiera amerykańskich przeciwników, Rosję, Iran, Turcję oraz toruje drogę do odrodzenia się ISIS”.

Zobacz też: Brexit: Propozycja Johnsona jest nie do zaakceptowania, uważa Michel Barnier

Donald Trump nazwał atak turecki „złym pomysłem” i powiedział, że go nie popiera. Powiedział również, iż oczekuje, że Turcja będzie chronić cywilów i mniejszości religijne oraz zapobiegać kryzysowi humanitarnemu.

Jednak jeden z najbliższych republikańskich sojuszników Trumpa, senator Lindsey Graham, powiedział, że brak wsparcia dla Kurdów byłby „największym błędem jego prezydentury” i z demokratycznym senatorem Chrisem Van Hollenem zaprezentował perspektywę sankcji wobec Turcji.

Lira traci po ataku na Syrię

Kurs liry tureckiej traci w relacji do dolara, co skutkuje wzrostem notowań pary walutowej USDTRY. Jak widać na wykresie dziennym poniżej, notowania otworzyły się w tym tygodniu luką wzrostową i w poniedziałek przełamały istotny opór przy 5,75. Kolejny kluczowy poziom (5,8550) pokonany został wczoraj, a dziś cena wzniosła się już na nowe maksima.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kurs dolara do liry (USDTRY) - wykres dzienny - 10 października 2019
Kurs dolara do liry (USDTRY) – wykres dzienny – 10 października 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here