Naga MarketsW miniony weekend Stany Zjednoczone zdecydowały się na zawieszenie dotychczasowych usług wizowych, z których korzystała Turcja, co na poniedziałkowym otwarciu rynku przełożyło się na spadek notowań liry (TRY) oraz lokalnej giełdy. Decyzja jest odpowiedzią na aresztowanie pracownika amerykańskiego konsulatu.


Pogorszenie i tak napiętych stosunków?

Turecko-amerykańska „wojna” w przeciągu ostatnich dni stała się jeszcze bardziej napięta. Relacje pomiędzy Ankarą i Waszyngtonem już od dawna nie należały do najlepszych – Turcja oskarża administrację Donalda Trumpa o wspieranie kurdyjskich żołnierzy w Syrii, jednak najnowsze rewelacje jedynie pogorszyły stosunki.

Aresztowany pracownik miał mieć rzekomo powiązania z Fethullahem Gulenem, którego Ankara obwinia o nieudany pucz wojskowy w lipcu 2016 roku. Amerykańska ambasada w odpowiedzi na zatrzymanie jej pracownika poinformowała w niedzielę o zawieszeniu wszystkich usług wizowych. Kilka godzin później, o podobnym ruchu informowała Turcja, która również zawiesiła wydawanie wiz dla obywateli Stanów Zjednoczonych.

Lira najtańsza od marca 2017

Poniedziałkowe otwarcie rynku przyniosło osłabienie TRY wobec USD o kilka procent oraz test poziomów, obserwowanych ostatni raz w marcu. Notowania zamykały się jednak ostatecznie pod oporem 3.7100 rysując na interwale D1 podażowego pin bara, z długim górnym knotem:

USD/TRY D1

Deprecjacją reagował również turecki indeks giełdowy zrzeszający 100 największych spółek. Sesja poniedziałkowa otwierała się i zamykała poniżej minimów wrześniowych:

XU100 D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here