Naga MarketsTurecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan, odniósł historyczne zwycięstwo w trakcie państwowego referendum, w którym poparto pakiet zmian konstytucyjnych nadających głowie państwa zestaw nowych praw oznaczając przejście z demokracji parlamentarnej, na typowo prezydencką.


Wynik na styku – 51% Turków poparło Erdogana

Zgodnie z porannymi informacjami (sprzed godziny 08:00, 17 kwietnia 2017 roku), około 51% biorących udział w głosowaniu referendalnym opowiedziało się za zmianami proponowanymi przez Erdogana. W liczbach przekłada się to na 1,25 miliona głosów. Zdaniem partii opozycyjnych z referendum wiązało się jednak sporo kontrowersji i chcą one podważyć co najmniej jedną trzecią z wszystkich oddanych głosów, dążąc do ponownego przeliczenia wyników.

Opozycji chodzi przede wszystkim o zaakceptowanie przez komisję wyborczą kart do głosowania nie posiadających odpowiednich pieczęci (decyzja w tej sprawie zapadła na ostatnią chwilę) – w związku z tym istnieją podejrzenia, że mogło to wyraźnie wpłynąć na ostateczny wynik referendum.

Prezydent korzystający z uprzywilejowań nowego systemu politycznego chce natychmiast dyskutować z premierem na temat przywrócenia kary śmierci. Obecna partia rządząca – która nie popiera głowy państwa – jest przekonana, że wprowadzony prezydencjalizm pozwoli Erdoganowi utrzymać stanowisko nawet do 2029 roku, powiększając rozłam pomiędzy Turcją oraz Unią Europejską.

Czy wiesz że…
System prezydencki (prezydencjalizm) – system polityczny w demokracji charakteryzujący się rygorystycznym podziałem (separacją) władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz połączeniem funkcji prezydenta i szefa rządu. W myśl tych zasad prezydentowi (jako organowi władzy wykonawczej) przysługuje pełnia władzy wykonawczej oraz zwolnienie z odpowiedzialności przed parlamentem – pozbawiony zostaje jednak możliwości ustawodawczych. System tego typu znajduje zastosowanie między innymi w USA.

Umocnienie notowań liry tureckiej – luka spadkowa na wykresach

W związku z wynikami referendum konstytucyjnego, na wykresach EUR/TRY oraz USD/TRY widzieliśmy niemal lustrzaną reakcję i rozrysowanie luk spadkowych. Lira turecka odsuwa się od historycznych minimów, które pogłębia regularnie od 2010 roku.

Notowania dążą już jednak do przetestowania lub domknięcia luki – zdaniem analityków powinno to nastąpić jeszcze w trakcie dzisiejszej sesji charakteryzującej się niezwykle płytką płynnością. Jak informują popularni brokerzy detaliczni wymogi marginesu zwiększone w związku z referendum konstytucyjnym powróciły do normalnych poziomów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here