Naga MarketsTurecki kryzys przeniósł się na rynki wschodzące, gdzie notowania cen akcji oraz walut osunęły się do poziomów najniższych przynajmniej od roku. Straty notują globalni partnerzy po tym, jak niektórzy analitycy uznali, że pierwsze kroki w celu wzmocnienia systemu finansowego okazały się niewystarczające, by chronić rynki.

Prezydent Erdogan atakuje Stany Zjednoczone, w jednej z wypowiedzi mówi: “Nigdy nie osiągnięcie tego, do czego zmierzacie, posługując się językiem pogróżek. Mylicie swego sojusznika w NATO z jakimś pionkiem”.

Obniżyć napięcia między krajami nie udało się także delegacji tureckiego MSZ, która poleciała w minionym tygodniu do Waszyngtonu. Dodatkowo Erdogan nie zamierza przyjmować pakietu ratunkowego z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Cierpi argentyńskie peso i południowoafrykański rand

Silnie dotknięty zamieszaniem w Turcji został rand południowoafrykański (ZAR). Jego osłabienie w stosunku do dolara w ciągu ostatnich 5 sesji doprowadziło do umocnienia pary USDZAR aż o 6,84%. Maksymalnie notowania wzniosły się do poziomu 15.2299, który ostatnio obserwowaliśmy w 2016 roku.

źródło: stooq.pl

Do argentyńskiego peso (ARS) dolar umocnił się w trakcie ostatnich 5 sesji aż 7,88%. Para USDARS osiągnęła w poniedziałek maksimum na poziomie 30.25 ustanawiając tym samym historyczne maksima. Od początku roku wzrost notowań sięgnął już 57,8%.

źródło: stooq.pl

Argentyński bank centralny podjął już działania mające na celu zniwelować skutki tureckiego kryzysu. Jednym z nich jest podniesienie i tak już najwyższych na świecie stóp procentowych o kolejne 5%.

Zobacz też: Zobacz jak Turcja wpływa na polską walutę

Korelacja upadnie?

Analitycy sądzą jednak, że krach w Turcji może dalej trwać, jednak nie oznacza to, że korelacja z innymi rynkami / klasami aktywów zostanie zachowana. Istnieje szansa na to, że będzie się ona zmniejszać.

“Rynki wschodzące odnotowały już dużą wyprzedaż między kwietniem a lipcem, a negatywne wydarzenia w Turcji zostaną ostatecznie (wraz z Argentyną) uznane za odosobnione ze względu na ich wyjątkową nierównowagę zewnętrzną w porównaniu do większości krajów EM (rynków wschodzących)” – napisali analitycy w nocie dla klientów JPMorgan.

USDTRY odbija w kierunku piątkowego zamknięcia

Notowania tureckiej liry w relacji do dolara amerykańskiego otworzyły się w tym tygodniu luką wzrostową, a poniedziałkowe maksimum znalazło się na poziomie 7.1083. Ostatecznie jednak dzień zamknął się “na czerwono”, a a spadki widoczne są także podczas dzisiejszej sesji. Notowania kierują się teraz w okolice ceny piątkowego zamknięcia 6.3755, gdzie może pojawić się napływ ofert kupna.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here