Naga MarketsTurecka lira (TRY) nadal traci. Erdogan zwołuje pilne spotkanieTurecka lira (TRY) traci we wtorek piąty dzień z rzędu, co ukazuje brak skuteczności działań Narodowego Banku Turcji. W celu ratowania sytuacji waluty prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zwołał nadzwyczajne spotkanie najważniejszych urzędników odpowiadających za finanse państwa.

  • NBT prowadzi ekspansywną politykę monetarną od połowy 2019 roku.
  • Inflacja wynosząca 11,76% skłania ludzi do zakupu złota.
  • Prezydent Turcji sprzeciwia się podwyższeniu stóp procentowych.

Eliminacja sprzeciwu 

Źródła problemów liry należy szukać jeszcze przed pandemią koronawirusa. Recep Erdogan już w zeszłym roku postawił sobie za cel bardzo szybkie rozwijanie tureckiej gospodarki. Osiągniecie tego celu miała zapewnić stabilna waluta i niskie stopy procentowe, a w 2019 roku turecki bank centralny rozpoczął luzowanie ilościowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Program rozwoju za wszelką cenę spotkał się ze sprzeciwem byłego prezesa Narodowego Banku Turcji Murata Cetinkaya, który to został jednak pozbawiony swojej funkcji przez prezydenta w lipcu 2019 roku.

Tańsze kredyty doprowadziły do wzrostu inflacji, która w lipcu osiągnęła 11,76%. Doszło również do wzrostu wielkości importu, co zwiększyło popyt na zagraniczne waluty, jednocześnie uderzając w lirę.

Zobacz również: Eryk Łon (RPP): Polska nie powinna rezygnować z waluty narodowej

Niepokojące informacje na temat narodowej waluty zachęciły wielu mieszkańców Turcji do kupna złota, które ma pomóc im zachować swoje majątki.

Myślę, że jest to najlepsza inwestycja w tej chwili, więc wymieniłem moje dolary na złoto. Możliwe, że wycofam swoje liry i kupię za nie złoto, ale boję się iść teraz do banku z powodu koronawirusa. – powiedział Reutersowi jeden z kupujących złoto na stambulskim bazarze.

Miliony dolarów na ratowanie liry

Erdogan zdecydowanie sprzeciwia się podwyższeniu stóp procentowych, twierdząc że przyspieszają one inflację i uderzają w rynek pracy. Według Goldman Sachs, turecki bank centralny przeznaczył już 65 milionów dolarów na walkę z deprecjacją swojej waluty.

W spotkaniu mającym przynieść ratunek lirze oprócz prezydenta wezmą udział przedstawiciele państwowych banków, wiceprezydent, minister finansów i regulatorzy. Władze nie podają daty, ani agendy spotkania.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/TRY w ciągu 10 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here