Naga MarketsRecep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, nawołuje do umożliwienia przeprowadzenia ponownych wyborów

W trakcie poniedziałkowej sesji lira turecka testowała poziom 6 dolarów pierwszy raz od października ubiegłego roku. Inwestorzy wyprzedający TRY obawiają się kontynuacji zamieszania politycznego w Turcji, reagując jednocześnie na najnowsze doniesienia ze Stanów Zjednoczonych po serii tweedów Donalda Trumpa.


Kurs liry tureckiej najniżej od października 2018. Ponowne wybory w Stambule?

Zaniepokojenie inwestorów, które wywołało wyprzedaż tureckiej liry dotyczy dzisiejszej decyzji komisji wyborczej, która określi, czy wniosek partii rządzącej o ponowne przeprowadzenie marcowych wyborów do rady miasta w Stambule, gdzie ugrupowanie poniosło sromotną porażkę. Prezydent Recep Tayyip Erdogan w sobotę wzywał urzędników do umożliwienia rozpisania ponownych wyborów w największym ośrodku metropolitalnym kraju.

Możliwość kolejnych wyborów spowodowała kolejną falę wyprzedaży tureckiej liry. Inwestorzy oraz ekonomiści są zdania, że taki scenariusz utrudni rozwiązanie napięć politycznych w kraju i może opóźniać ważne reformy strukturalne niezbędne dla ożywienia lokalnej gospodarki.

W momencie gdy rynek czeka na decyzję tureckiej komisji wyborczej, para walutowa USD/TRY tworzy na wykresie tak zwany „złoty krzyż”, który dla wielu inwestorów technicznych jest sygnałem zakupu lub sprzedaży. Formacja pojawia się gdy szybsza średnia ruchoma (z 50 sesji) przecina wolniejszą (z 200 sesji). Na przecięcie uwagę zwracali redaktorzy Bloomberga:

USDTRY bloomberg
Kurs dolara do liry na wykresie dziennym. Źródło: Bloomberg

Turecka lira traci również wyraźnie do polskiej złotówki. Notowania osuwają się poniżej 0,640 do najniższego poziomu od października ubiegłego roku. TRY/PLN rysuje więc podobne dołki jak TRY/USD.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here