Naga Markets

Turecka lira nadal osłabia się w rekordowym tempie względem dolara amerykańskiego, mimo powołania cenionego Mehmeta Simseka na stanowisko ministra finansów. W poniedziałek odnotowano spadek wartości liry o ponad 1%, osiągając historyczny poziom 21 za dolara. Tym samym ekonomiści z Commerzbanku znacznie skorygowali swoją prognozę dla kursu USD/TRY. Oczekują, że kurs walutowy osiągnie poziom 25 do końca 2023 roku i 30 do końca 2024 roku

Spirala inflacji i deprecjacji liry – wyzwania dla tureckiej gospodarki

To bardzo chwiejna reakcja rynku na nominację Simseka, który zdobył zaufanie inwestorów swoją wcześniejszą pracą jako minister finansów i wicepremier w latach 2009-2018. Mimo że Simsek uważa, iż Turcja musi powrócić na “racjonalny grunt”, lira pozostaje na rekordowo niskim poziomie, powyżej 21,00 za dolara.Decyzja o powołaniu Simseka do rządu jest postrzegana jako sygnał, że nowy rząd prezydenta Tayyipa Erdogana dąży do bardziej konwencjonalnej polityki gospodarczej, rezygnując z niekonwencjonalnych obniżek stóp procentowych w obliczu wysokiej inflacji. Inflacja w Turcji w ubiegłym roku osiągnęła 24-letni szczyt powyżej 85%, a w kwietniu wyniosła 44%, co wskazuje na konieczność zacieśnienia polityki pieniężnej.

DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI PURPLE TRADING HUB

Mehmet Simsek cieszy się pozytywnymi opiniami na rynkach. Wprowadzi potrzebną ortodoksję gospodarczą i lepiej zaangażuje się w rynek. Długoterminowe perspektywy dla Turcji pozostają pozytywne ze względu na młodą populację, rosnącą klasę średnią i strategiczną lokalizację kraju – wyraził nadzieję Mohammed Elmi, starszy zarządzający portfelem instrumentów o stałym dochodzie na rynkach wschodzących w Federated Hermes.

Jednak prognozy dla liry tureckiej nie są optymistyczne. Ekonomiści z Commerzbanku znacznie skorygowali swoją prognozę dla kursu USD/TRY. Przewidują, że kurs walutowy osiągnie poziom 25 do końca 2023 roku i 30 do końca 2024 roku.

Inflacja i spadek wartości waluty mogą stanowić spiralę, która jeszcze bardziej pogorszy perspektywy dla realnej stopy procentowej i przyspieszy deprecjację liry. Mimo powołania cenionego ministra finansów, sytuacja liry tureckiej nadal jest niepewna – podsumowano.

Kurs USDTRY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale tygodniowym, tradingview

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.

Zobacz również:


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.