Naga MarketsKurs liry (USD/TRY) najwyżej w historii. Interwencja banku centralnego nie zatrzymały wyprzedażyTurecki bank centralny bardzo agresywnie luzuje politykę pieniężną, co prowadzi do odpływu zagranicznego kapitału. Obawy wywołuje przy tym poziom rezerw Turcji. Właśnie te dwa czynniki są powodem osłabienia kursu liry tureckiej w stosunku do dolara. Para walutowa USD/TRY rośnie dziś o ponad 3 proc. i znalazła się dziś na historycznych maksimach. Najbliższy kluczowy poziom wypada przy 7,30.

  • Od lipca 2019 obniżki stóp procentowych w Turcji sięgnęły 1575 pb.
  • Bank centralny może wprowadzić limity na zakupy w dolarach lub podnieść podatek od tych zakupów
  • Lira jest wyprzedawana, a para walutowa USD/TRY zmierza do poziomu 7,30

Bank centralny Turcji raczej nie podniesie stóp proc.

Bank centralny dokonał obniżek stóp procentowych o 1575 punktów bazowych w dziewięciu kolejnych krokach od lipca 2019 r., sprowadzając koszt kredytu skorygowany o inflację poniżej zera. W międzyczasie państwowi pożyczkodawcy wprowadzili bodźce kredytowe w całej gospodarce, a decydenci wstrzyknęli płynność, zbierając obligacje rządowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Test strategii Puria na wybicie średnich kroczących

Jak sugeruje Piotr Matys, strateg Rabobank w Londynie, tureccy decydenci skorzystają najpierw z innych narzędzi, zanim zdecydują się na podwyżkę stóp procentowych. Mowa tu m.in. o limitach zakupów w dolarach dla tureckich rezydentów lub o znacznych podniesieniu podatków dla takich transakcji.

– Znaczne podniesienie stóp procentowych byłoby przyznaniem, że zawiodła strategia obniżania stóp procentowych znacznie poniżej poziomów, które byłyby uzasadnione perspektywami inflacji i równoważenia realnych ujemnych stóp procentowych kosztownymi interwencjami walutowymi – powiedział Matys.

Kurs USD/TRY zbliża się do 7,30

Chociaż dolar amerykański osłabia się na rynku walutowym, spadek kursu liry tureckiej przyćmiewa jego deprecjację. Jak widać na wykresie dziennym pary walutowej USD/TRY poniżej, istotny wzrost rozpoczął się wczoraj. Na koniec sesji notowania były o 2,1 proc. wyżej.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.
USD/TRY – wykres dzienny

Jednakże, dziś byki są już znacznie silniejsze. Ponad 3-procentowy wzrost zaprowadził kurs dolara do liry rekordowego poziomu przekraczając szczyt z maja br. Wydaje się, że wkrótce przetestowany zostanie okrągły poziom 7,30 TRY.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here