Naga MarketsTurecka lira na rekordowo niskich poziomach jako rezultat decyzji Erdogana (USD/TRY)Lira turecka osłabiła się do najniższych poziomów wobec dolara amerykańskiego w historii notowań pary, po tym jak prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, ponownie podgrzał atmosferę na arenie międzynarodowej rozpoczynając kolejną dyplomatyczną grę, tym razem związaną z ambasadorami na terenie Turcji.

  • Lira turecka już wcześniej była przybita drugą niespodziewaną podwyżką stóp procentowych w zeszłym tygodniu
  • Poprzednia podwyżka stóp procentowych przez turecki bank centralny miała miejsce pod koniec września
  • Napięcia dyplomatyczne dawały o sobie znać we wcześniejszym okresie z uwagi na wciąż gorącą sprawę Osmana Kavali, aktywisty więzionego już 4 lata w tureckim areszcie, pomimo braku wyroku i nakazu europejskiego sądu

Lira turecka na rekordowo niskich poziomach wobec dolara amerykańskiego

Kurs dolara do liry tureckiej (USD/TRY) osiąga nowe maksima w poniedziałek rano, zyskując 1,7% i wzrastając do poziomu 9,75. Tym razem, presję na notowaniach wywołały zapowiedzi prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, który w sobotę ogłosił, że ambasadorzy 10 krajów nie są już mile widziani.Obecnie, inwestorzy w napięciu wyczekują oficjalnego potwierdzenia słów głowy państwa, która ma nadejść ze strony ministerstwa spraw zagranicznych. Jeśli pojawi się oficjalna deklaracja, spodziewany jest dalszy ruch wzrostowy kursu USD/TRY.

 

Turecka lira na rekordowo niskich poziomach jako rezultat decyzji Erdogana (USD/TRY)
Kurs dolara do liry tureckiej, USD/TRY. Źródło: tradingview.com

Zachowanie Erdogana zinterpretować można jako zagranie polityczne mające na celu podbicie poparcia w sondażach na fali nacjonalistycznych nurtów w Turcji. W przeszłości, prezydent wielokrotnie kreował się na wodza narodu, który chroni lud przed zagranicznymi siłami wpływu.

fpmarkets

Wśród państw, których ambasadorzy nie są już mile widziani w Turcji są m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Nowa Zelandia, ale także państwa europejskie: Dania, Francja, Niemcy, Szwecja, Holandia, Norwegia czy Finlandia.

Zobacz również: Cena ropy Brent powyżej 86 dol. za baryłkę, ceny gazu również w górę

Erdogan podjął całkiem spore ryzyko biorąc pod uwagę potencjalną odpowiedź zachodnich mocarstw na arenie międzynarodowej. Jednak nawet jeśli do niej nie dojdzie, to oczekiwane trendy na rynku walutowym zapewne wywołają presję sprzedażową na lirze, co może przełożyć się także na presję inflacyjną.

Problem tureckiej waluty jest już bowiem całkiem spory: od początku roku lira straciła na wartości blisko 25% wobec dolara amerykańskiego. To najgorszy wynik w gronie walut rynków wschodzących.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here