Naga MarketsWydawało się, że po osłabieniu liry pod koniec zeszłego tygodnia gorzej być nie może. A jednak! Poniedziałkowy poranek przyniósł dalszą deprecjację tureckiej waluty. Erdogan jest uparty, nie wykazuje chęci ustąpienia w swoim konflikcie ze Stanami Zjednoczonymi. Jak tak dalej pójdzie, największą gospodarkę Bliskiego Wschodu czeka prawdziwa katastrofa.

Rekordowy spadek liry

Licząc od czwartku, lira turecka osłabiła się w stosunku do dolara o ponad 30%. Jeszcze w środę USDTRY znajdowało się w okolicach 5,25, co już oznaczało strefę historycznych szczytów. W momencie pisania tego artykułu cena pary walutowej znalazła się w okolicach 7,00.

Turecki odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego podjął kroki w celu ograniczenia transakcji swap na pogrążonej w kryzysie walucie. Minister Skarbu i finansów Berat Albayrak zapowiedział, że w poniedziałek zostaną ogłoszone kroki mające na celu uspokojenie rynków.

Ray Atrill z National Australia Bank jest pesymistycznie nastawiony do możliwości odwrócenia trendu na lirze. „Nie ma żadnych oznak sugerujących, że rząd bądź turecki bank centralny są zdolni zmienić politykę fiskalną czy monetarną tak, żeby szybko przywrócić rynkową wiarę w Turcję” – skomentował.

Olbrzymia aprecjacja USDTRY w ciągu ostatnich kilku dni

Partnerem codziennych analiz jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kryzys relacji ze Stanami trwa

Turecka lira padła ofiarą pogłębiającego się kryzysu pomiędzy rządem Erdogana a USA. Wszystko zaczęło się od nałożenia sankcji przez Stany Zjednoczone w odwecie za uwięzienie amerykańskiego księdza.

Turcja od lat stosuje politykę „wzrostu za wszelką cenę”. Tamtejsze spółki są zadłużone na setki miliardów dolarów, inflacja szaleje, a deficyt w rachunku bieżącym stawia Turcję w światowej czołówce. Zdaniem ekspertów, żeby uspokoić osłabienie liry oraz inflację, nie wystarczy drobna podwyżka stóp przez bank centralny.

Stopy na poziomie 17,75% są zdecydowanie za niskie, a pozostawienie ich bez zmian podczas ostatniego posiedzenia banku centralnego tylko pogorszyło sytuację. W piątek przytoczyliśmy opinię Christiana Maggio z TD Securities, który powiedział, że Turcja potrzebuje drastycznej podwyżki stóp co najmniej do 30%.

W ślad za lirą turecką poszły również inne waluty krajów rozwijających się, między innymi złotówka. Od czwartku nasza waluta staniała w stosunku do dolara o około dziesięć groszy. W rezultacie USDPLN znalazło się w okolicach tegorocznych szczytów.

Efekt zarażania w praktyce – USDPLN również w górę


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here