Od momentu kiedy Recep Erdogan zasiadł na fotelu prezydenta Turcji 15 lat temu, inflacja konsumencka kraju poszybowała do niemal rekordowych poziomów rzędu 24,5%, zwiększając na banku centralnym presję w związku z podwyżkami stóp procentowych – głowa państwa jednak stoi w opozycji do takiej decyzji.

Wrześniowy poziom kosztu pieniądza liczony dla ostatnich sześciu miesięcy wzrósł do niemal 25%, pokonując oczekiwania ekonomistów, którzy spodziewali się aprecjacji w okolice 21%. W ujęciu miesięcznym nie jest lepiej i dynamika inflacja wynosi 6%, reagując na osłabienie liry tureckiej. Stawia to pod ścianą bank centralny, który w zeszłym miesiącu podniósł koszty pożyczkowe do najwyższych od niemal dwudziestu lat – nie zahamowało to jednak inflacji, która rozwija się najszybciej od 2003 roku.

Dodając do tego 40-procentową deprecjację liry wobec dolara amerykańskiego od początku roku, najgorsze dopiero przed turecką gospodarką. Obecne poziomy inflacji sprawiają, że bank centralny najprawdopodobniej ponownie podniesie stopy procentowe – zwiększając koszty uzyskania kredytu – nie będzie to miało jednak najprawdopodobniej większego wpływu na galopujące w górę ceny.

Przykładowo ceny żywności w Turcji podrożały o 27,7%, opłata za energię o 30%, a ceny wytwórcze przedsiębiorstw lokalnych zwiększyły się niemal dwukrotnie.

USD TRY – analiza techniczna

Co prawda lira turecka koryguje do dolara amerykańskiego od początku września, to w ujęciu historycznym notowania nadal znajdują się na rekordowo wysokich poziomach. Cena znalazła się na wysokości bardzo istotnej strefy – w połowie trendu wzrostowego rysowanego od połowy lipca oraz na wysokości kilkumiesięcznych minimów. Okrągły poziom 6,00 może zagwarantować odbicie i chęć powrotu do aprecjacji dolara na niekorzyść liry:

Źródło: Tradingview.com

Dla porównania w obliczu EUR, TRY radzi sobie równie niekorzystnie i wykres jest niemal lustrzanym odwzorowaniem tego powyższego. Różnica polega jednak na tym, że EUR/TRY pokonał istotne wsparcie na 7,00, które obecnie testuje od dołu (zmiana biegunów).

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here