Od momentu kiedy Recep Erdogan zasiadł na fotelu prezydenta Turcji 15 lat temu, inflacja konsumencka kraju poszybowała do niemal rekordowych poziomów rzędu 24,5%, zwiększając na banku centralnym presję w związku z podwyżkami stóp procentowych – głowa państwa jednak stoi w opozycji do takiej decyzji.

Wrześniowy poziom kosztu pieniądza liczony dla ostatnich sześciu miesięcy wzrósł do niemal 25%, pokonując oczekiwania ekonomistów, którzy spodziewali się aprecjacji w okolice 21%. W ujęciu miesięcznym nie jest lepiej i dynamika inflacja wynosi 6%, reagując na osłabienie liry tureckiej. Stawia to pod ścianą bank centralny, który w zeszłym miesiącu podniósł koszty pożyczkowe do najwyższych od niemal dwudziestu lat – nie zahamowało to jednak inflacji, która rozwija się najszybciej od 2003 roku.

Dodając do tego 40-procentową deprecjację liry wobec dolara amerykańskiego od początku roku, najgorsze dopiero przed turecką gospodarką. Obecne poziomy inflacji sprawiają, że bank centralny najprawdopodobniej ponownie podniesie stopy procentowe – zwiększając koszty uzyskania kredytu – nie będzie to miało jednak najprawdopodobniej większego wpływu na galopujące w górę ceny.

Przykładowo ceny żywności w Turcji podrożały o 27,7%, opłata za energię o 30%, a ceny wytwórcze przedsiębiorstw lokalnych zwiększyły się niemal dwukrotnie.

USD TRY – analiza techniczna

Co prawda lira turecka koryguje do dolara amerykańskiego od początku września, to w ujęciu historycznym notowania nadal znajdują się na rekordowo wysokich poziomach. Cena znalazła się na wysokości bardzo istotnej strefy – w połowie trendu wzrostowego rysowanego od połowy lipca oraz na wysokości kilkumiesięcznych minimów. Okrągły poziom 6,00 może zagwarantować odbicie i chęć powrotu do aprecjacji dolara na niekorzyść liry:

Źródło: Tradingview.com

Dla porównania w obliczu EUR, TRY radzi sobie równie niekorzystnie i wykres jest niemal lustrzanym odwzorowaniem tego powyższego. Różnica polega jednak na tym, że EUR/TRY pokonał istotne wsparcie na 7,00, które obecnie testuje od dołu (zmiana biegunów).

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJohn McAfee i firma MGT posądzeni o manipulowanie kursem akcji
Następny artykułTMS: Pole minowe z nagłówków dla EUR i GBP
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here