Naga MarketsKoniec działalności zagranicznych brokerów w Turcji

Prowadzenie działalności brokerskiej w Turcji stało się w ostatnich miesiącach o wiele trudniejsze niż do tej pory. Wszystko w związku z wprowadzonymi jeszcze w lutym zmianami przepisów, które ograniczyły maksymalny lewar dla klientów detalicznych do 1:10 oraz wdrożyły bardzo wysokie progi minimalnego depozytu. 3 lipca pojawiło się natomiast nowe rozporządzenie tureckiego rządu, które całkowicie odcina klientów od zagranicznych brokerów Forex i CFD.


Koniec tureckiej branży detalicznej FX w końcu nadszedł?

Zaprezentowane w lutym ograniczenia handlu na rynku walutowym wywołały gorącą dyskusję wśród brokerów oraz przedstawicieli branży. Turecka komisja nadzoru (CMB) zdecydowała się bowiem ograniczyć maksymalną dźwignię do poziomu 1:10, ustalając jednocześnie wartość minimalnego depozytu na około 13,5 tysiąca dolarów. W związku z tymi działaniami popularni brokerzy – tacy jak XTB oraz Saxo Bank, postanowili opuścić lokalny rynek. Konkurowanie z brokerami zagranicznymi mogącymi oferować zdecydowanie wyższy lewar (którego często poszukują traderzy indywidualni) stało się bowiem praktycznie niemożliwe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dzisiejsze rozporządzenie odcina jednak klientów tureckich od możliwości korzystania z ich usług. List podpisany przez prezydenta Recapa Tayyipa Erdogana informuje, że rezydenci kraju mają możliwość otwierania lewarowanych pozycji jedynie przy pośrednictwie licencjonowanych przez CMB brokerów – w efekcie oznacza to zdelegalizowanie możliwości korzystania z ofert podmiotów zagranicznych.

Przy tak wysokich wymogach kapitałowych stawianych przed lokalnymi traderami należy rozumieć to jako praktycznie całkowite uśmiercenie branży detalicznej instrumentów pochodnych.

Europejscy regulatorzy pilnie obserwują działania Turcji

O ile ograniczenia wprowadzone przez CMB nie dotykają europejskich inwestorów bezpośrednio – mogąc odbić się jedynie na przychodach samych domów maklerskich – to należy pamiętać, że komisje nadzoru ze Starego Kontynentu bardzo często śledzą działania swoich odpowiedników z innych jurysdykcji.

Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że rodzimy KNF nie pójdzie w ślady CMB. Jak na razie wiadomo, że paneuropejski regulator ESMA chce zaprezentować nowe ograniczenia dla rynku FX/CFD/opcji binarnych na początku 2018 (jeszcze przed wdrożeniem przepisów MiFID).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here