Naga MarketsW skutek dynamicznej deprecjacji liry tureckiej, coraz głośniej mówi się o tym, iż Turcja będzie musiała rozważyć desperackie środki. Z różnych doniesień wynika bowiem, iż prowadzone są rozmowy o ratowaniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i potencjalnych środkach kontroli kapitału.


Bank centralny i rząd Turcji w dalszym ciagu milczą. Tymczasem lira turecka spadła do rekordowo niskiego poziomu, rentowność 10-letnich obligacji wzrosła powyżej 20 procent a Stany Zjednoczone nałożyły dodatkowe sankcje.

“Tak będzie, dopóki bank centralny nie zobowiąże się bezwarunkowo do podniesienia stóp procentowych i utrzymania ich na wysokim poziomie do czasu odwrócenia się inflacji” – przyznał Henrik Gullberg, strateg Nomura International Plc. “Rynek potrzebuje takiego twardego zaangażowania” – dodał.

Warto jednak przypomnieć, że w trakcie czerwcowych wyborów prezydent Recep Tayyip Erdoğan zyskał niemal bezwzględną władzę w zakresie kształtowania polityki monetarnej. Nie jest tajemnicą, iż jest on zagorzałym krytykiem wyższych stóp procentowych, w efekcie czego pomimo prognoz zakładających podwyżkę głównej stopy procentowej do poziomu 18,88, w trakcie lipcowego posiedzenia Bank Turcji (CBRT) postanowił o jej utrzymaniu na poziomie 17,55.

W komunikacie prasowym CBRT podkreślał się, że “restrykcyjne stanowisko w polityce pieniężnej zostanie zdecydowanie utrzymane do czasu znaczącej poprawy perspektyw inflacyjnych. Oczekiwania inflacyjne, zachowania cenowe, opóźniony wpływ ostatnich decyzji w zakresie polityki pieniężnej, wkład polityki fiskalnej w proces przywracania równowagi oraz inne czynniki wpływające na inflację będą ściśle monitorowane i, w razie potrzeby, doprowadzą do dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej”.

“Bardzo trudno jest przewidzieć w jaki sposób zachowają się obecne władze” – przyznał Per Hammarlund, główny strateg ds. rynków wschodzących w SEB w Sztokholmie. “Zbliża się moment, w którym Turcja będzie zmuszona udać się do MFW w celu uzyskania wsparcia.”

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Lira turecka osuwa się pod ciężarem jednego z największych deficytów na rachunku obrotów bieżących na rynkach wschodzących, a inflacja jest coraz wyższa. Chociaż inwestorzy naciskają na znaczne podwyższenie stóp procentowych przez bank centralny, panuje coraz większa zgoda co do tego, że umocnienie liry tureckiej będzie wymagało znacznie poważniejszych kroków.

“Będzie to szok tego czy innego rodzaju: szok polityczny, szok makroekonomiczny, czy też połączenie tych dwóch rodzajów szoków” – powiedział Christopher Granville, dyrektor zarządzający EMEA i globalnych badań politycznych w TS Lombard w Londynie.

Słabnąca lira szkodzi nie tylko nastrojom konsumentów i ich portfelom, ale także zbliża bilanse korporacyjne do przepaści. Firmy, które zaciągnęły znaczne kredyty w walutach obcych, stają teraz w obliczu rosnącego obciążenia.

Według danych banku centralnego firmy mają 337 mld USD zobowiązań walutowych, przy niedoborze aktywów netto wynoszącym 217,3 mld USD. Koszty kredytu bankowego również rosną, wyprzedzając o ponad 100 mld USD płatności z tytułu długu, których termin przypada w ciągu roku.

Kontrola kapitału “stała się teraz czymś więcej niż tylko scenariuszem skrajnego ryzyka, ponieważ władze nie wykazują oznak powrotu do bardziej ortodoksyjnej polityki” – powiedziała Shamaila Khan, dyrektor ds. długu na wschodzących rynkach AllianceBernstein w Nowym Jorku. Lira naprawdę potrzebuje jednak “niezależności banku centralnego, bardziej rygorystycznej polityki fiskalnej i programu MFW”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: EUR/USD, GBP/JPY, Srebro
Następny artykułKogeneracja – słabsze wyniki w I półroczu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here