Naga MarketsAktualizacja ratingu kredytowego spycha lirę w dół
Aktualizacja ratingu kredytowego spycha lirę w dół

W weekend poznaliśmy kolejne następstwo lipcowego puczu w Turcji. Agencja ratingowa Moody’s, która niedawno oceniała zdolność kredytową Polski, podjęła decyzję o obniżeniu ratingu Turcji do poziomu śmieciowego.


Decyzja została podjęta w późny piątkowy wieczór, lecz dziś możemy przekonać się o sile zachodnich agencji ratingowych, które (jak się przekonaliśmy w styczniu na własnej skórze) mogą wprowadzić niemały zamęt w wycenie krajowej waluty.

TRY mocno oberwało za sprawą downgrade’u tureckiego ratingu do poziomu Ba1. To poziom śmieciowy, wskazujący na wysokie ryzyko braku spłaty długu przez rząd w Ankarze. Moody’s w komentarzu do swojej decyzji powołuje się na wysokie ryzyko nagłego zwrotu w przepływach kapitału, szybkiego spadku rezerw walutowych oraz w najgorszym wypadku utraty płynności przez Turcję. Zdaniem specjalistów, to bezpośredni efekt wojskowego puczu, który miał miejsce w lipcu tego roku w Turcji. Niepewna sytuacja polityczna w kraju spowodowała gwałtowny spadek zainteresowania inwestorów zagranicznych Turcją – zauważają analitycy Moody’s

Turecka lira traci ponad 1,1% w stosunku do dolara oraz 1,2% w stosunku do EUR:

eurtryh1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here