Naga MarketsAktualizacja ratingu kredytowego spycha lirę w dół
Aktualizacja ratingu kredytowego spycha lirę w dół

W weekend poznaliśmy kolejne następstwo lipcowego puczu w Turcji. Agencja ratingowa Moody’s, która niedawno oceniała zdolność kredytową Polski, podjęła decyzję o obniżeniu ratingu Turcji do poziomu śmieciowego.


Decyzja została podjęta w późny piątkowy wieczór, lecz dziś możemy przekonać się o sile zachodnich agencji ratingowych, które (jak się przekonaliśmy w styczniu na własnej skórze) mogą wprowadzić niemały zamęt w wycenie krajowej waluty.

Te artykuły również Cię zainteresują
TRY mocno oberwało za sprawą downgrade’u tureckiego ratingu do poziomu Ba1. To poziom śmieciowy, wskazujący na wysokie ryzyko braku spłaty długu przez rząd w Ankarze. Moody’s w komentarzu do swojej decyzji powołuje się na wysokie ryzyko nagłego zwrotu w przepływach kapitału, szybkiego spadku rezerw walutowych oraz w najgorszym wypadku utraty płynności przez Turcję. Zdaniem specjalistów, to bezpośredni efekt wojskowego puczu, który miał miejsce w lipcu tego roku w Turcji. Niepewna sytuacja polityczna w kraju spowodowała gwałtowny spadek zainteresowania inwestorów zagranicznych Turcją – zauważają analitycy Moody’s

Turecka lira traci ponad 1,1% w stosunku do dolara oraz 1,2% w stosunku do EUR:

eurtryh1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here