Naga MarketsW czwartek Bank Centralny Republiki Turcji odbędzie spotkanie w sprawie swojej polityki pieniężnej. Według analityków Wells Fargo uczestnicy rynku oczekują obniżki stóp o 50 punktów bazowych. Jak wpłynie to na wycenę tureckiej liry?


Turcja: Rynek przewiduje obniżkę o 50 pb – Wells Fargo

Turecki bank centralny obniżył stopy procentowe podczas grudniowego spotkania politycznego, decydując się na obniżenie tygodniowej stopy repo o 200 punktów bazowych do 12,00%. Decyzja o złagodzeniu polityki pieniężnej w obliczu rosnącej presji cenowej i słabych wyników w zakresie wzrostu potwierdza nasze poglądy na brak niezależności banku centralnego w Turcji – napisano w raporcie.

erdogan siedzi na foteluPonadto prezydent Erdogan ogłosił, że Komitet Polityki Pieniężnej spotka się w tym roku 12 razy (w porównaniu do ośmiu razy w 2019 r.) i zasugeruje, że stopy procentowe osiągną jednocyfrowe wartości w 2020 r., co w ocenie ekspertów oznacza, że ​​presja polityczna na bank centralny jeszcze nie osłabła.

Inflacja CPI wzrosła w grudniu do 11,84% rok do roku, co jest drugim z kolei miesięcznym wzrostem. Ostatni wzrost zawęził rzeczywistą stopę procentową do 16 punktów bazowych. Obecnie uczestnicy rynku przewidują obniżkę o 50 pb do 11,50% na najbliższym spotkaniu – podsumowano.

Purple Trading - Twój broker STP. Ty tradujesz, my asystujemy! SPRAWDŹ NAS
73.2% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Kurs liry traci we wtorek po silnym umocnieniu w zeszłym tygodniu

Notowania pary walutowej USDTRY w minionym tygodniu oddaliły się od poziomu 6,00 docierając w rejon wsparcia 5,86. W trakcie dzisiejszej sesji kurs wzrasta o ponad 0,40 procent i oscyluje przy poziomie 5,89. W przypadku dalszych spadków przebicie wsparcia 5,86 otworzy drogę do niższych poziomów tj. 5,78 (lokalny dołek) czy 5,70. Z drugiej strony jeśli Bank Turcji będzie kontynuował obniżkę stóp zgodnie z teorią ekonomii powinno dojść do deprecjacji tureckiej liry, co mogłoby ponownie wywindować kurs powyżej psychologicznego poziomu 6,00 z celem na majowy szczyt 6,2450.

Zobacz również: Turecka lira najmocniejszą walutą tygodnia! – Świat walut Marka Rogalskiego

Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingviewcom


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here