Naga MarketsTurecka lira (TRY) spadła w czwartek do kolejnego rekordowego poziomu blisko 11 względem dolara, w obliczu spodziewanej obniżki stóp procentowych przez bank centralny (CBRT), który według analityków ignoruje niebezpieczne załamanie rynku i inflację zbliżającą się do 20%. Para USD/TRY wzrosła dziś do poziomu 10,95, podkreślając 9% spadek tylko w tym tygodniu i nadzwyczajny wzrost z 6,9 od marca.

  • Erdogan podsycił wyprzedaż liry obiecując kontynuować walkę ze stopami procentowymi „do samego końca”
  • Ostatni krach liry jest najostrzejszy od marca, kiedy Erdogan zwolnił byłego szefa banku centralnego, Naci Agbal
  • Lira straciła ponad 65% w ciągu ostatnich czterech lat, spadek, który zżera dochody Turków wraz z dwucyfrową inflacją
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Turcja obniża stopy mimo dwucyfrowej inflacji i nadszarpniętej wiarygodności

Pod presją prezydenta Tayyipa Erdogana bank centralny obniżył swoją główną stopę procentową o kolejne 100 punktów bazowych do 15%. Od września bank przełamuje rynkowe oczekiwania i obniżył stopy łącznie o 400 punktów. Stopa depozytowa została obniżona do 13,50%, a stopa pożyczkowa spadła do 16,50%.Waluta straciła w tym roku 32% w związku z obawami o przedwczesne i ryzykowne poluzowanie polityki pieniężnej. Erdogan podsycił wyprzedaż w środę, kiedy obiecał kontynuować walkę ze stopami procentowymi „do samego końca”.

Ostatni krach liry jest najostrzejszy od marca, kiedy Erdogan zwolnił byłego szefa banku centralnego, Naci Agbal, byłego jastrzębia. W środku kryzysu 2018 r. waluta straciła ponad 25% w ciągu tygodnia.

Naleganie Erdogana na obniżanie stóp procentowych i jego częste zmiany w kierownictwie banku centralnego, częściowo z powodu nieporozumień politycznych, poważnie nadszarpnęły wiarygodność monetarną w ostatnich latach, uderzając w lirę.

Bank centralny twierdzi, że presja cenowa jest tymczasowa. Obniżki stóp pozostawiły Turcję praktycznie osamotnioną w świecie zacieśniania polityki, ale dostarczyły bodźca, od dawna poszukiwanego przez Erdogana, który wezwał do zwiększenia eksportu i akcji kredytowej.

fpmarkets

Turcja: Poparcie dla Erdogana na minimach. Wybory w połowie 2023 roku

Lira straciła ponad 65% w ciągu ostatnich czterech lat, spadek, który zżera dochody Turków wraz z dwucyfrową inflacją. Deprecjacja powoduje również wzrost cen w Turcji poprzez import. Turcy wskazują na złe zarządzanie gospodarką w sondażach, które pokazują poparcie Erdogana na wieloletnich minimach. Wybory mają się odbyć nie później niż w połowie 2023 roku.

Nacisk na dalsze obniżki stóp procentowych „przeczy wszelkiej logice”, chyba że weźmie się pod uwagę, że Erdogan ubiega się o reelekcję. Jeśli chodzi o polityczne priorytety gospodarcze, Erdogan powinien zrozumieć, że inflacja wyrządza mu znacznie więcej szkód niż postrzegany brak wzrostu i akcji kredytowej – podsumował Damien Buchet z Finisterre Capital.

Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji cdr | mrc kurs | funt pln | kurs akcji kęty | nasdaq index notowania | akcje cyfrowy polsat | korona islandzka kurs |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here