Naga MarketsJacek Brzeski
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

Ogłoszony 3 października wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie kredytów frankowych budził duże poruszenie wśród polskich inwestorów oraz banków. Rynek obserwował jak decyzja wpłynęła na notowania złotego oraz giełdy, a dyrektor CMC Markets, Łukasz Wardyn podsumowuje, że PLN wyjdzie w krótkim i długim terminie obronną ręką z wyroku – o wiele większa niepewność widoczna ma być natomiast na WIG20 oraz WIG Banki. Więcej na temat kondycji polskiej waluty oraz rynku kapitałowego w 21. Odsłonie programu Artyści Rynków na antenie Comparic24.tv. prowadzonego przez znanego z Polsat News redaktora Jacka Brzeskiego.


Najlepszy dzień złotego od wielu miesięcy, mieszana sytuacja WIG20

Gdy 3 października TSUE ogłosił wyrok w sprawie polskich kredytów we frankach sugerujący, że polskie sądy rozpatrujące indywidualnie sprawy poszczególnych klientów powinny rozwiązywać umowy (stosujące klauzule abuzywne) lub doprowadzić do ich „odfrankowienia”, na rynku pojawiła się bardzo duża zmienność. Ostatecznie kurs złotego notował jedną z najlepszych sesji od wielu miesięcy umacniając się nie tylko do franka, ale również euro, dolara i funta. Para walutowa EURPLN w minionym tygodniu traciła 1,5% co było najdynamiczniejszym spadkiem od dwóch lat. Z kolei WIG20 testował najniższe poziomy od końca sierpnia, ostatecznie zamykając sesję ze skromnym zyskiem 0,05%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem Łukasza Wardyna, dyrektora regionalnego CMC Markets, w krótkim i w długim terminie sprawa kredytów frankowych powinna być dla złotego co najmniej neutralna. Rynek zdyskontował swoje oczekiwania, wypłacił premię za ryzyko i obecnie PLN będzie skupiał się na czynnikach zewnętrznych. Natomiast rodzimy parkiet giełdowy może odczuwać skutki wyroku Trybunału jeszcze przez wiele długich miesięcy. Co prawda indeks polskich blue chipów nie przeszedł do dynamicznej przeceny, jednak sektor bankowy będzie mu z pewnością ciążył (w momencie decyzji TSUE tracił ponad 1%, testując tego dnia najniższe poziomy od stycznia 2017).

WIG Banki na wykresie dziennym
WIG Banki na wykresie dziennym

„Widać, że rynek nie czuje zagrożenia dla złotego, a dostrzega duży problem dla dużych banków, czego świadkami byliśmy w maju oraz ponownie od lipca. Doskonale było widać to w trackie czwartkowej sesji kiedy WIG20 kończył niemal w okolicach zera, WIG Banki po dużym rozchwianiu osuwały się, a polska złotówka dynamicznie zyskiwała” – komentował w czwartkowym wydaniu Artystów Rynków dyrektor CMC Markets.

Zobacz również: Wyrok TSUE i perspektywa złotówki przed wyborami parlamentarnymi [Inside Solution One]

Na wyroku TSUE najwięcej zyskają prawnicy?

Jak zauważa Jacek Brzeski, w dzień ogłoszenia werdyktu TSUE na polskiej giełdzie silnie zyskiwały notowania kancelarii prawnej Votum, która testowała tegoroczne maksima i w kluczowym momencie sesji umacniała się o 7% (zamykając ostatecznie dzień niewiele niżej):

Votum przykładem, że na wyroku TSUE najwięcej zyskają prawnicy?
Votum przykładem, że na wyroku TSUE najwięcej zyskają prawnicy?

Wardyn jest przekonany, że w krótkim terminie jest to jedyna branża i jedyne podmioty, które zyskają na kontrowersjach związanych z kredytami frankowymi: „W momencie gdy po korzystnym dla siebie opiniowaniu Trybunału UE polscy frankowicze zaczną szukać porad prawnych w kancelariach, te mogą liczyć na wzmożoną ilość klientów, a co za tym idzie na większe przychody z tytułu opłat wstępnych, czy ewentualnych opłat za sukces” – wyjaśnia przedstawiciel CMC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here