Naga MarketsGrecki premier - Alexis Tsipras / Flickr.com
Grecki premier – Alexis Tsipras / Flickr.com

Grecki premier Alexis Tsipras wyraził przekonanie, że kredytodawcy jego kraju udzielą redukcji zadłużenia, a do tego oskarżył ich o pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju, spowodowaną ich krnąbrnością.


“Obywatele Grecji byli jak więźniowie, którzy po ucieczce z aresztu zostali natychmiast złapani i wtrąceni do jeszcze mniejszej celi” – powiedział wczoraj w stacji radiowej w Atenach, grecki premier Alexis Tsipras.

Po sześciu miesiącach trudnych rozmów, które o mały włos nie doprowadziły Grecji do opuszczenia strefy euro, grecki premier skapitulował pod presją żądań wierzycieli i zaakceptował warunki, które były bardziej uciążliwe niż te odrzucone w referendum z 5 lipca.

Te artykuły również Cię zainteresują
Karykatura przedstawiająca greckiego premiera - Alexisa Tsiprasa trzymanego na smyczy przez Angelę Merkel oraz jean Claude'a Junckera / Flickr.com
Karykatura przedstawiająca greckiego premiera – Alexisa Tsiprasa trzymanego na smyczy przez Angelę Merkel oraz jean Claude’a Junckera / Flickr.com

Tsipras bronił swojej ścieżki mówiąc, że ryzykanctwo pozwoliło Grecji wygrać koncesję na wyjście z kryzysu obronną ręką. Porozumienie osiągnięte 12 lipca w pełni pokrywa potrzeby finansowe na najbliższe trzy lata i otwiera drogę do redukcji zadłużenia – jak mówi. Greccy oficjele spotkają się w tym tygodniu, w Atenach z instytucjami kredytującymi w celu omówienia refom jakie muszą zostać zrealizowane w zamian za pożyczkę w wysokości 86 miliardów euro.

“Istotne jest to, że mamy zobowiązanie do redukcji zadłużenia, które będzie miało miejsce po pierwszym przeglądzie programu naprawczego w listopadzie” – mówił Tsipras w radiu Sto Kokkino, które jest powiązane z Syrizą.

Grecja była zmuszona do nałożenia kontroli przepływu kapitału i zamknięcia banków 28 czerwca w następstwie decyzji premiera, by zakończyć rozmowy z wierzycielami i przeprowadzić referendum. Po zaakceptowaniu przez Tsiprasa wynegocjowanej pomocy oraz zobowiązaniu się do działań oszczędnościowych, banki zostały ponownie otwarte w ubiegłym tygodniu jednak zakres ich usług jest ograniczony. Rynek giełdowy nadal pozostaje zamknięty.

“Nie żałuję niczego co miało miejsce przez ostatnie 5 miesięcy” oraz “W odniesieniu do gospodarki sytuacja jest nieodwracalna” – kolejne słowa jakie wypowiedział premier Grecji – Alexis TsiprasConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here