Naga Markets

Inwestowanie polega na wykorzystywaniu danych dotyczących przyszłości oraz własnych bieżących przeczuć co do przewidywanego ryzyka i nagrody do podejmowania decyzji, których efekty widać będzie w przyszłości. W takich sytuacjach, w człowieku kumulują się uczucia nadziei, chciwości, pewności siebie, zaskoczenia, strachu, paniki, żalu i szczęścia.

Jak podejmować lepsze decyzje inwestycyjne

Wszyscy wiedzą, że akcje należy kupować tanio i sprzedawać drogo. Tymczasem w praktyce bardzo często kupujemy akcje, gdy są drogie i sprzedajemy, gdy są tanie.Jason Zweig w swojej książce pt. Twój mózg, twoje pieniądze” wyjaśnia, dlaczego tak często niepoprawnie oceniamy ryzyko i dlaczego wykazujemy zbyt dużą pewność siebie, jeśli chodzi o wybory inwestycyjne. Autor rzuca nowe światło na proces inwestowania i podpowiada, w jaki sposób kontrolować spór między rozumem i emocjami.

Publikacja ta nie odpowiada na pytanie „w co inwestować”, ale „jak podejmować lepsze decyzje inwestycyjne”. Pozwala ona przy tym lepiej zrozumieć te aspekty własnego ja, które maja związek z inwestowaniem. Jej autor wylicza bowiem, że według jego wieloletnich obserwacji, istnieją tylko trzy typy inwestorów: tacy, którzy myślą, że są geniuszami; tacy, którzy myślą, że są idiotami; oraz tacy, którzy nie są pewni.

Co do zasady, rację mają tylko Ci ostatni.

– Ludzie, którzy uważają się za finansowych geniuszy, zwykle są głupsi niż im się wydaje (…) ludzie, którzy uważają się za finansowych idiotów, są prawdopodobnie mądrzejsi niż myślą – wskazuje Zweig w swojej książce.

Dodaje on także, że większa świadomość własnej tożsamości inwestycyjnej może nam przynieść mnóstwo pieniędzy, lub uchronić nas przed ich utratą. W jego ocenie, gra na giełdzie nie przypomina bowiem ani szachów, ani ruletki – jest zdumiewającym połączeniem jednego i drugiego.

Wygraj jeden z trzech egzemplarzy

Dzięki uprzejmości wydawnictwa maklerska, mamy dla Was do rozdania aż trzy egzemplarze książki “Twój mózg, twoje pieniądze” autorstwa Jasona Zweiga. Jedyne co musisz zrobić, aby wziąć udział w konkursie i zawalczyć o tę nagrodę, to opisać w komentarzu (pod tym artykułem) na co Ty zwracasz uwagę podczas podejmowania własnych decyzji inwestycyjnych. Spośród wszystkich odpowiedzi wylosujemy trzy, których autorzy otrzymają po jednym egzemplarzu.

NED

Na Wasze odpowiedzi czekamy do niedzieli 5 czerwca 2022 roku.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułKurs USD/CAD testuje wsparcie w rejonie 1,2650. Jaką decyzję podejmie Bank Kanady?
Następny artykułFunt (GBP/EUR) kontynuuje spadki. Gorsze dane gospodarcze rozczarowały inwestorów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

13 KOMENTARZE

 1. Książki wygrywają: Damian, Rafał S oraz Adam.
  Zwycięzcom gratulujemy a pozostałych zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach, które już wkrótce.

 2. W mojej strategi jest to analiza techniczna i zdecywane zawarcie pozycji, z kolei ważne też jest by po impulsie po którym dostanę sygnał ze strategi są ściśle określone warunki wejścia na rynek i ocena zasięgu żeby zakończyć inwestycje z zyskiem lub strategia wymusi zamknięcie.

 3. Kiedy handluję powtarzam sobie 2 zasady:
  1. Małą łyżeczką też się najesz.
  2. Bierz co daje rynek
  Po tym stosuje zasadę:
  – odejdź od stołu gdy dobrze Ci idzie i wypłać zyski

 4. Używając kilku indikatorow które potwerdzaja dany trend wyszukuje momenty które stwierdza czy dany trend może uledz zmianie. Za pomocą siatki fibbonacciego jestem w stanie ustalić odpowiednie momenty w których można otworzyć pozycje.

 5. Podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych, przede wszystkim zwracam uwagę na minimalizację ryzyka i maksymalizację zysków. Staram się również odpowiednio zarządzać otwartymi pozycjami zgodnie z moją strategią inwestycyjną oraz przede wszystkim chronić mój kapitał.

 6. Na początku, szukam waloru w którym widzę, że analiza techniczna będzie zgrywać się z moim planem tradingowym. Podejmuje decyzję i czekam na realizację zysków lub ewentualną stratę. Fakt psychologia jest ważna ale trzeba nauczyć się nie być “zachłannym”.

 7. Podczas własnych decyzji inwestycyjnych zwracam uwagę na wszystko i na nic jeżeli ma to być spółka na długi okres to musi być to spółka o zdrowych fundamentach i oczywiście dywidendowa jeżeli na krótko to wyznaczam sobie linie wsparcia i oporu i czekam z zakupem na odpowiedni moment i tyle nie ma co kombinować

 8. Zwracam uwagę na to, czy realizuję założenia systemu inwestycyjnego w 100%. Żelazna dyscyplina w realizacji straty i realizacji zysku.

 9. Zwracam uwagę na zgodność z założeniami stworzonego przez siebie systemu, w czym pomaga stworzony szablon „checklisty”. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości lub miejsce na interpretacyjną dowolność – odpuszczam transakcję.

 10. W czasie podejmowania decyzji inwestycyjnych,
  przechodzę cały proces analizy który zaczyna się od analizy makrootoczenia, następnie przechodzę do analizy sentymentu na rynku. Potem zastanawiam się co chcą zrobić dużo gracze, a zwieńczeniem całej analizy jest analiza techniczna która pomaga wejść już w pozycje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here