Naga MarketsJ.M. Keynes "wychował" kilka kolejnych pokoleń inwestorów
J.M. Keynes “wychował” kilka kolejnych pokoleń inwestorów

Imię i nazwisko Johna Maynarda Keynesa jest doskonale znane każdemu, kto miał jakikolwiek kontakt z naukami ekonomicznymi. Jego świeże spojrzenie na tradycyjną ekonomię nawet 70 lat po śmierci nadal ma wielu sympatyków. Oprócz popularyzacji Keynesizmu, był także aktywnym i odnoszącym spore sukcesy inwestorem, od którego wiele można się nauczyć. Dzisiaj zdradzimy Wam trzy sekrety skutecznego tradingu według J.M. Keynesa


„Rynek może pozostać irracjonalny dłużej niż Ty zachowasz cierpliwość”

Powyższe stwierdzenie należało do najchętniej powtarzanych przez jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej ekonomii. Keynes nie był jednak tylko i wyłącznie akademickim teoretykiem, ale również zaangażowanym praktykiem rynkowym. Przez ćwierćwiecze prowadził fundusz Kings College, który generował bardzo wysokie stopy zwrotu.

Jego innowacyjne podejście do alokacji aktywów i krytyka konwencjonalnych mądrości ekonomicznych pozwoliła rozwinąć charakterystyczne podejście do zarządzania funduszami Cambridge, co następnie przełożyło się również na wiele innych sławnych środowisk uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych.

Prywatni inwestorzy muszą skupić się na handlu długoterminowym

Główną innowacją, na którą stawiał Keynes było uzupełnienie portfela inwestycyjnego o akcje. Rozumiał, że mogą one być jedną z najlepszych inwestycji dla funduszu w ujęciu długoterminowym. Zasada ta dotyczy również inwestorów indywidualnych obracających zdecydowanie mniejszym kapitałem.


Poznaj sekrety sukcesu rynkowego Keynesa
Poznaj sekrety sukcesu rynkowego Keynesa

Przez kolejne lata handlu J.M. Keynes wyznawał trzy poniższe zasady, które były sekretem jego sukcesu:

#1 – Zawsze bądź na rynku i nie siłuj się z nim na czas

Podejście to zostało przyjęte po nieudanej próbie handlu w wyniku krachu rynkowego w 1929 roku. Najważniejsza lekcja, która z tego wynika mówi, że inwestor powinien być zaangażowany w akcje jakiejkolwiek spółki nawet w okresie dekoniunktury. Jeżeli będzie poddawać rynek próbom i siłować się z nim na czas przegapi wczesne odznaki odbudowy koniunktury i straci lwią część największych zysków. Zarówno fundusz jak i prywatny inwestor musi patrzeć na rynek długofalowo i nie przejmować się krótko- lub nawet średnioterminowymi niepowodzeniami.

#2 – Skup się na największych graczach wypłacających spore dywidendy

Kolejny raz odzywa się tutaj długoterminowe podejście. Fundusz Keynesa był w stanie działać przeciwnie do tej zasady i kupować akcje groszowe, cierpliwie czekając na ich powrót do rynkowej łaski. J.M. Keynes inwestorom indywidualnym zawsze radził jednak łapanie za nogi popularnych spółek, które w długim okresie czasu posiadają pozytywne prognozy wzrostowe i które słyną z chętnego dzielenia się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami.

#3 – Zadbaj o rozróżnienie swojego portfela od szerszego trendu rynkowego

Oczywiście koncepcja śledzenia indeksów giełdowych w czasach Keynesa jeszcze nie istniała, jednak sam zainteresowany doskonale rozumiał już wtedy, że najlepsze portfolio wcale nie musi mieć bezpośrednio związku z ogólną tendencją na rynku jako całości.

Będąc inwestorami prywatnymi posiadamy możliwość ignorowania tego co pokazuje główny indeks i skupienia się na inwestycjach w poszczególne spółki i akcje, które najbardziej pokrywają się z naszymi upodobaniami.


Prywatni inwestorzy zdaniem Keynesa wcale nie muszą stać na przegranej pozycji w stosunku do największych funduszy działających w branży. Dzięki cierpliwości i długoterminowemu podejściu również można zarabiać i generować zadowalające stopy zwrotu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here