Naga MarketsZ poufnego raportu ONZ, który przedostał się niedawno do mainstreamowych mediów wynika, iż łącznie łupem północnokoreańskich hakerów padło ok. 2 mld USD skradzionych z banków i giełd kryptowalutowych w ramach 35 ataków w 17 krajach. Środki te wykorzystywane są do finansowania broni masowego rażenia. Ostatnio Stany Zjednoczone objęły sankcjami trzy powiązane z reżimem z Pjongjangu grupy hakerskie.


Hakerzy z Korei Północnej zrabowali kryptowaluty o wartości 571 mln USD

W dniu 13 września amerykański Departament Skarbu poinformował o objęciu sankcjami trzech północnokoreańskich grup hakerskich: Lazarus, Bluenoroff oraz Andariel. Są one podejrzane o kradzież w latach 2017 – 2018 kryptowalut o łącznej wartości 571 mln USD z pięciu azjatyckich giełd. Departament Skarbu podejrzewa, że pozyskane nielegalnie środki są wykorzystywane do rozwoju broni jądrowej oraz pocisków balistycznych.

Grupa Lazarus skupia najlepszych specjalistów z północnokoreańskich uniwersytetów. Z informacji udzielonych przez północnokoreańskiego dezertera Kim Heung-Kwanga, byłego profesora informatyki na Uniwersytecie Technologii Komputerowej Hamheung, w Korei Północnej jest co najmniej 7 tysięcy hakerów z grupy Lazarus), nadzorowanych przez krajową agencję wywiadowczą (Reconnaissance General Bureau). Specjalizują się oni m.in. w cyberprzestępczości, ale potrafią także wydobywać kryptowaluty.

Zobacz również: Korea Północna podejrzana o kradzież kryptowalut wartych 670 mln USD

Grupa Bluenoroff, zwana też jako APT38 oraz Stardust Chollima, wzbudza zainteresowanie służb wywiadowczych już do 2014 roku. Jest odpowiedzialna za kradzieże środków z instytucji finansowych, w tym 80 mln USD z Centralnego Banku Bangladeszu.

Grupa Andariel zwróciła po raz pierwszy uwagę internetowych służb bezpieczeństwa w 2015 roku i znana jest z licznych przypadków kradzieży oraz akcji dezinformacyjnych. Podejrzewa się, że stoi ona za włamaniem do komputera osobistego ministra obrony Korei Południowej w 2016 roku.

W wyniku ogłoszonych sankcji wszystkie aktywa znajdujące się w posiadaniu wymienionych grup zostały zablokowane i należy je zgłaszać do Biura ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych (Office of Foreign Assets Control – OFAC), zaś obywatelom Stanów Zjednoczonych a także amerykańskim spółkom zabrania się jakichkolwiek kontaktów z objętymi sankcjami grupami. Ponadto jakakolwiek instytucja finansowa na świecie przyłapana na prowadzeniu z nimi interesów może liczyć się z utratą prawa do prowadzenia bankowości korespondencyjnej z instytucjami amerykańskimi.

W lutym 2020 w Pjongjangu odbędzie się konferencja kryptowalutowa

Amerykańskie sankcje zbiegły się z ogłoszeniem przez Koreę Północną drugiej konferencji kryptowalutowej, która ma się odbyć w dniach 24-25 lutego przyszłego roku. Pierwsza z nich miała miejsce w kwietniu 2019 roku i mówi się, że zgromadziła 100 uczestników. Sponsorem drugiej edycji jest Stowarzyszenie Przyjaźni Hiszpańsko – Koreańskiej, zaś organizatorem jest Północny Komitet ds. Stosunków Kulturalnych z Zagranicą i według oficjalnych zapowiedzi, w organizację imprezy od strony technicznej zaangażowało się „dziesięć największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.”

Dla uczestników mają zostać zniesione obowiązujące zwykle restrykcje, w tym mile widziano są obywatele Stanów Zjednoczonych, dozwolone będzie korzystanie z urządzeń elektronicznych oraz udostępniony ma zostać internet.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here