Naga MarketsTrzech londyńskich traderów przed amerykańskim sądem. Ustalali ceny transakcji dla 5 bilionów USD?Amerykańcy prokuratorzy postawili zarzuty trzem byłym traderom z Londynu. Uważają oni, że doszło do spisku przy ustalaniu cen dla około 5 bilionów dolarów na rynku walutowym w okresie od 2007 do 2013 roku.

Oskarżeni to Chris Ashton, były szef działu globalnego handlu walutami w Barclays, Rohan Ramchandani, były szef handlu walutami G-10 w City Grup oraz Richard Usher, który podobne stanowisko piastował w banku JPMorgan Chase. Wszyscy trzej dobrowolnie stawili się na rozprawie w Stanach Zjednoczonych, jednakże nie przyznają się do winy.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Jedna drużyna, jedno marzenie”

Zarzuty amerykańskich prokuratorów zostały złożone w styczniu 2017 roku. Z kolei Brytyjskie Biuro ds. Nadużyć Finansowych zdecydowało się umorzyć postępowanie w marcu 2016 r.  z uwagi na to, że brakowało mu “realistycznej perspektywy” uzyskania wyroków skazujących.

Według amerykańskich śledczych oskarżeni traderzy mieli na wspólnym czacie internetowym ustalać ceny EURUSD. Na początku rozprawy przytoczono fragmenty wypowiedzi oskarżonych na wspomnianym czacie: “Jedna drużyna, jedno marzenie”, “Wolę połączyć siły” oraz “dobra robota, zarobiłem tyle pieniędzy, ha ha”. Według prokuratora federalnego Jeffa Martino: “Nie są to słowa, których można się spodziewać po rywalizujących ze sobą bankach. Taki jest właśnie świat oskarżonych, gdy warunki były odpowiednie, działali tak, by popychać ceny w kierunku, dzięki któremu mogli zarobić jak najwięcej”.

Zobacz też: Credit Suisse oskarżony o manipulacje kursami walut

Lisa Manning, obrońca jednego z oskarżonych uznała natomiast, że wyładowanie napięcia na czacie wcale nie narusza antymonopolowej ustawy Shermana (Sherman Anti-Trust Act). Inny obrońca, Heather Tewksbury argumentowała, iż internetowy czat wykorzystywany przez pozwanych do handlu – podobnie jak setki innych używanych przez traderów“był lepszy dla rynku i lepszy dla klientów”, niż dokonywanie transakcji za pośrednictwem brokerów. Śledczy twierdzą, że ten czat był inny pod tym względem, ale według Tewksbury, dane handlowe pokazują, że to nieprawda.

10 mld kar dla banków

Opisywana sprawa jest pokłosiem śledztw prowadzonych na całym świecie, w wyniku których nałożono grzywny w wysokości około 10 miliardów dolarów na kilka dużych banków i zwolniono dziesiątki traderów. Kilku innych oskarżono w USA, wśród nich znalazł się m.in.  Mark Johnson, były szef handlu gotówkowego w HSBC Holdings Plc, który został skazany na dwa lata więzienia w kwietniu br po tym, jak został uznany za winnego przez ławę przysięgłych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here