Naga MarketsJednym z głośniejszych tematów tego tygodnia jest drastyczna przecena tureckiej liry. Rano relacjonowaliśmy reakcję inwestorów na nowe tarcia polityczne pomiędzy rządem w Ankarze, a Stanami Zjednoczonymi. Podobny komentarz wraz z prognozą kursu USD/TRY na najbliższe miesiące opublikowało HSBC. 


Obustronne zawieszenie wydawania wiz przez Stany Zjednoczone oraz Turcję spowodowało gwałtowną falę wyprzedaży na tureckiej giełdzie. Również skala deprecjacji TRY robi wrażenie. Analitycy HSBC porównują wczorajsze ruchy na USD/TRY do reakcji rynku na zeszłoroczny pucz wojskowy. Wówczas lira również traciła.

Z czysto ekonomicznego punktu widzenia ostatnie tarcia polityczne na linii USA-Turcja powinny mieć niewielki wpływ na wycenę tureckiej liry. Stany Zjednoczone to względnie niewielki rynek zbytu dla Turcji (eksport do Stanów odpowiada zaledwie 4,5% całości bilansu handlowego Ankary). Znacznie większym zagrożeniem dla TRY jest dynamika wzrostu cen w gospodarce oraz tureckie zadłużenie w walutach obcych – przekonują analitycy HSBC.

Codzienne komentarze, pomysły inwestycyjne i rekomendacje. Odbierz dzisiejszy pakiet>>>

Ostatnie przyspieszenie dynamiki inflacji do 11,2% r/r zdaniem wielu analityków jest jedynie tymczasowe. Ostatnie ankiety pokazują, że rynek oczekuje prawdziwego przyspieszenia rozwoju cen dopiero w 2018 roku. Jednak znacznie tańsza w tym momencie lira może zmienić te prognozy. 

Tak drastyczna przecena tureckiej waluty może doprowadzić do spirali w której tańsza lira doprowadzi do wzrostu zadłużenia zagranicznego Turcji. Gorsze perspektywy jego spłaty wyzwolą kolejne spadki, które powiększą dysproporcje – czytamy w komentarzu.

Cotygodniowe podsumowania Pozycji Dużych Graczy znajdziesz w  Big Bank Report

Niemniej jednak, pierwszy szok minął i wygląda na to, że najnowszy czynnik polityczny nie jest tak poważny jak to bywało w przeszłości. Nadal istnieje wiele powodów dla których powinniśmy się martwić kondycją Turcji, lecz wierzymy, że przyszłość TRY leży przede wszystkim w rękach dyplomatów. Pomimo dużej różnicy zdań, oba państwa należą do NATO, a w związku z tym dzielą wspólne interesy. Jak na razie prognozujemy powrót USD/TRY w rejon 3,60 do końca tego roku – przekonują analitycy HSBC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here