Naga MarketsNiemieckie zamówienia fabryczne zanotowały silny spadek w majowym odczycie. Analitycy zauważają, iż ciągnąca się od wielu miesięcy niepewność co do przyszłości handlu na świecie zamienia tymczasowe spowolnienie Europy na trwałe, a to już niedaleko do recesji.


Kłopoty Niemiec obciążają całą strefę euro

Ministerstwo gospodarki Niemiec zgłosiło ogromne spadki zamówień eksportowych i dóbr inwestycyjnych zaledwie kilka dni po tym, jak inne badanie wykazało, że aktywność fabryk spadła w czerwcu po raz szósty z rzędu. W związku z tym narasta nieustanny niepokój wśród przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, a coraz większa liczba ekonomistów przewiduje, że już w tym miesiącu dodadzą więcej bodźców monetarnych.

Niemieckie zamówienia produkcyjne powróciły do ​​tendencji spadkowej po niewielkim wzroście w maju i czerwcu. Eksperci uważają, iż chociaż dane dotyczące zamówień mogą być zmienne, nie ma wątpliwości, że odczyty są rozczarowujące. Spadek o 2,2% w ujęciu miesięcznym był znacznie gorszy niż spadek o 0,2% przewidywany przez ekonomistów w badaniu Bloomberga. Z kolei spadek rok do roku o 8,6% był największy od prawie dekady.

Niemcy factory orders

Analitycy JPMorgan przewidują, że niemiecka gospodarka może wpaść w trwałe spowolnienie. Gdyby tak się stało, byłby to trzeci raz w ciągu roku, w którym największa gospodarka Europy nie odnotowałaby żadnego wzrostu.

Kłopoty Niemiec, z których część związana jest z przemysłem samochodowym, obciążają dodatkowo całą strefę euro. Członek Komisji Europejskiej Olli Rehn podsumował w czwartek panujące w Europie nastroje mówiąc, że wzrost „znacznie spowolnił” i nie można już uważać kryzysu za tymczasowy.

Natomiast w piątek Commerzbank zmienił prognozę dotyczącą wprowadzenia bodźców EBC, przewidując obniżkę stopy depozytowej o 20 punktów bazowych w tym miesiącu, większą niż wcześniej przewidywano.

Dalsze pogorszenie popytu na eksport Niemiec oznacza, że ​​poprawa warunków, które chce widzieć prezes EBC Mario Draghi nie będzie możliwa – jest to zgodne z naszą prognozą obniżki stóp we wrześniu. Ale jeśli słabość rozprzestrzeni się na usługi lub rynek pracy strefy euro zacznie się jąkać, uważamy, że może to skłonić do bardziej drastycznych działań, w tym wznowienia luzowania ilościowego – Jamie Murray, główny ekonomista Bloomberga na Europę.

Perspektywy dla gospodarki – i oczekiwanie na kolejną rundę łagodzenia polityki pieniężnej – spowodowały spadek rentowności obligacji. Po raz pierwszy dziesięciolatki niemieckie spadły poniżej stopy depozytowej EBC -0,4%, podczas gdy zarówno Hiszpania, jak i Francja cieszą się rekordowo niskimi kosztami pożyczek.

10y Niemiectokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here