Naga MarketsRynki obawiają się kolejnych decyzji prezydenta Turcji

Tylko w tym roku turecka lira spadła o 45 procent w stosunku do dolara amerykańskiego z powodu obaw o rosnącą kontrolę tureckiego prezydenta Tayyipa Erdogana nad gospodarką i pogłębiające się napięcie między Turcją, a Stanami Zjednoczonymi. W związku z tym na świecie wielu inwestorów zaczęło odczuwać awersję do ryzyka, co bardzo często oznacza silniejszego jena japońskiego, a utratę wartości innych walut m.in. australijskiego czy nowozelandzkiego dolara.


Zobacz również: Analiza dla początkujących: AUDUSD odbija od linii trendu i przełamuje kluczowe wsparcie

AUDUSD najniżej od półtora roku

Dolar australijski, który często jest wykorzystywany jako wskaźnik aktywów rynków wschodzących, spadł do poziomu 0,7251 USD, który ostatnio był widoczny w styczniu 2017 r. W tym miesiącu australijczyk spadł już o ponad 2,1%, ponieważ inwestorzy pozbywają się walut wrażliwych na ryzyko na korzyść bezpiecznego japońskiego jena.

“Ryzyko nie jest dobre dla australijskiego dolara” – powiedział Greg McKenna, główny strateg ds. rynku w AxiTrader. “To, że australijczyk jest pod presją sprzedających, nie jest zaskoczeniem.  AUDUSD zazwyczaj ma się źle, gdy na rynkach pojawia się strach.” – dodał

Partnerem codziennych analiz jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Zobacz również: Przygotuj się na przyszły tydzień – ważne dane z 3 kontynentów

NZDUSD najniżej od ponad dwóch lat

Z kolei w Nowej Zelandii poziom „kiwi” spadł do 0,6558 USD – najniższego poziomu od początku 2016 r. Waluta do tej pory w sierpniu spadła już 3,5 procent, a największa wyprzedaż miała miejsce w zeszły czwartek po decyzji banku centralnego Nowej Zelandii.

Rezerwowy Bank Nowej Zelandii (RBNZ) w czwartek zobowiązał się utrzymywać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie do 2020 r., lecz zasygnalizował, że dalsze łagodzenie polityki jest możliwe, jeśli wzrost gospodarczy rozczaruje.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here