Naga MarketsTrwa przecena na akcjach Lotosu. Akcje tracą we wtorek 2,5%Początek tygodnia przyniósł spore spadki na walorach Lotosu, Spółki będącej jednym z komponentów indeksu Wig20. Notowaniom walorów zdecydowanie nie sprzyja otoczenie makroekonomiczne, a także niepewność związana z zasadami, na jakich spółka ma być w niedalekiej przyszłości przejęta przez PKN Orlen.

  • Kolejna spadkowa sesja na walorach Lotosu.
  • Zasady przejęcia przez PKN Orlen są w dalszym ciągu niejasne.
  • We wtorek walory spółki tanieją o 2,5% a kurs spadł w okolice 45,5 zł.

Zobacz również: Polman z kolejną umową. Akcje zyskują 15% i są na historycznym szczycie

Niepewna przyszłość przed akcjonariuszami Lotosu

W ostatnich tygodniach, walory Lotosu tracą na wartości. Na taki stan rzeczy wpływa kilka czynników, między innymi  fakt utrzymującego się słabego popytu na produkty rafineryjne, co ma swoje odzwierciedlenie w niskich marżach rafineryjnych, mimo że zgodnie z szacunkami Michała Kozaka, analityka Trigon DM, III kwartał powinien być sezonowo lepszym okresem.

Innym czynnikiem, decydującym o niepewności i obawach inwestorów, a co za tym idzie zwiększoną podażą na akcjach spółki, są liczne obawy, związane z przejęciem paliwowej spółki przez PKN Orlen. W głównej mierze chodzi o planowany proces wyodrębnienia rafinerii ze struktur gdańskiej grupy, w której 30 proc. udziałów ma objąć zewnętrzny podmiot. Wydaje się, że gotówka pozyskana podczas przejęcia nie trafi do akcjonariuszy w formie choćby wypłaty dywidendy, z większą dozą prawdopodobieństwa zostanie wykorzystana na nieokreślone jeszcze nowe inwestycje.

Zobacz również: Orlen chce dołączyć do największych podmiotów na rynku paliwowym w Europie

Walory spółki zbliżają się w do minimum z dołka marcowej bessy

Akcje Lotosu, od początku listopada 2019 roku były w bardzo dynamicznym trendzie spadkowym. Kurs jeszcze w 4 kwartale ubiegłego roku oscylował w okolicach 100 zł., po to, aby podczas dołka bessy z połowy marca bieżącego roku spadł do poziomu 40 zł. W drugiej połowie marca oraz na początku kwietnia, obserwowaliśmy odbicie na walorach spółki, skutkującej osiągnięciem ceny 65 zł. To jednak pułap, który był jeszcze dwukrotnie testowany w ostatnich miesiącach, a każda z prób wybicia górą kończyła się niepowodzeniem.

Obecnie walory spółki zmierzają nieuchronnie w kierunku dołka sprzed kilku miesięcy. We wtorek tuż przed zamknięciem sesji, akcje spółki tanieją o 2,5%, a kurs oscyluje w okolicach 45,5 zł. Sesyjne obroty przekroczyły 24 mln zł.

Notowania Lotosu z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here