Naga MarketsPrezydent Donald Trump nakazał Prokuratorowi Generalnemu Stanów Zjednoczonych utworzenie specjalnego zespołu, którego celem będzie opracowanie przepisów dotyczących walki z oszustwami m.in. na rynku z kryptowalut.


Dotychczas zdanie na temat kryptowalut prezydenta USA nie było do końca znane. Gdy wyścig do Białego Domu wygrał Donald Trump, a wraz z nim jego (dziś już były) doradca Steve Bannon, wydawało się, że nowa władza będzie przychylna bitcoinowi. W czasie konferencji w Zurichu zorganizowanej przez gazetę Die Weltwoche w 2016 r. Bannon przyznał, że waluty oparte na blockchainach dają wolność i są remedium na działania banków centralnych. Sam przywódca USA pytany o kryptowaluty uciekał jednak od jednoznacznych opinii, wskazywał tylko na fakt, że powinny być one uregulowane. Jego główny doradca ekonomiczny, dyrektor Narodowej Rady Gospodarczej, Gary Cohn, zapytany o swoją opinię na temat Bitcoina w wywiadzie dla CNBC odpowiedział dziennikarzowi w dość nonszalanckim stylu: “Zostawię to tobie”.

Zmiana stanowiska?

Ciężko może mówić o jakiejś diametralnej zmianie stanowiska władz USA. Rynek kryptowalut i technologii Blockchain nadal jest tam silny i mocno się rozwija. Widać tylko, że prezydent Trump chce po prostu walczyć z pewnymi patologiami.

Nowa grupa zadaniowa zastępuje grupę ds. Egzekwowania przepisów dotyczących nadużyć finansowych, która została utworzona 17 listopada 2009 r. Grupie roboczej będzie przewodniczyć zastępca prokuratora generalnego. Innymi członkami będą m.in. asystenci prokuratorów generalnych wydziałów karnych, cywilnych, podatkowych i antymonopolowych; dyrektor Federalnego Biura Śledczego; amerykańscy adwokaci przydzieleni przez prokuratora generalnego; oraz inni funkcjonariusze Departamentu Sprawiedliwości lub pracownicy wyznaczeni przez Prokuratora Generalnego.

Grupa zadaniowa udzieli wskazówek dotyczących dochodzenia i ścigania spraw dotyczących rynków finansowych, konsumentów i oszustw rządowych. Przedstawi także zalecenia dotyczące wzmocnienia współpracy między agencjami rządowymi – na wszystkich szczeblach administracji – w celu prowadzenia dochodzeń i ścigania oszustw i innych przestępstw finansowych.

USA walczy z przestępcami

W międzyczasie USA postanowiło też połączyć siły z innymi krajami w celu walki z przestępcami wykorzystującymi kryptowaluty. Nowa koalicja państw, zwana “The Joint Chiefs of Global Tax Enforcement” lub w skrócie “J5”, jednoczy organy ścigania z pięciu krajów. Oprócz USA należą do niej: Australia, Kanada, Holandia i Wielka Brytania. W jej ramach urzędy mają współdziałać w celu dochodzeń kryminalnych i zmniejszenia rosnącego zagrożenia dla administracji podatkowych ze strony kryptowalut i cyberprzestępczości.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), organ nadzoru rynku papierów wartościowych w USA, także przygląda się rynkowi kryptowalut. 7 marca poinformowała, że ​​giełdy kryptowalut, które wymieniają tokeny ICO są “potencjalnie bezprawne”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here