Naga Marketskarykatura krzyczącego trumpa
Donald Trump, Wikimedia Commons

Administracja Donalda Trumpa rozważa nałożenie trzech nowych pakietów sankcji chcąc ukarać Turcję za zakup rosyjskiego systemu przeciwrakietowego S-400. Jak wynika z informacji Bloomberga, najostrzejsze sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone mogłyby jeszcze mocniej pogrążyć znajdującą się już w sporych tarapatach turecką gospodarkę. Kurs dolara do liry (USD/TRY) wyraźnie umacniał się w reakcji na wiadomość.


Turcja bez F-35 i z kolejnymi sankcjami

Niezależnie od tego jakie opcje obecnie rozważa amerykańska administracja, uzupełnią one wcześniejsze ostrzeżenia odcięcia Turków od dostaw odrzutowców F-35, jeżeli prezydent Recep Tayyip Erdogan nie zrezygnuje z dalszych zakupów systemów militarnych od Rosjan.

Według najnowszych informacji, sankcje miałyby zostać wycelowane w kilka przedsiębiorstw reprezentujących sektor obronny Turcji w ramach programu CAATSA, który dotyczy sankcji i ograniczeń działalności biznesowych prowadzonych z firmami rosyjskimi. Nałożenie takiego ograniczenia uniemożliwi lokalnym firmom kupowanie amerykańskich podzespołów lub sprzedawanie produktów na terenie Stanów Zjednoczonych.

Obecne napięcie na kolejnym froncie pokazuje, że Stany Zjednoczone na poważnie traktują wojnę handlową oraz uzmysławia, jak bardzo stosunku USA i Turcji (dwóch sojuszników NATO) pogorszyły się w ostatnich latach. Donald Trump nie chce podejmować żadnych decyzji przed szczytem G20 w Japonii zaplanowanym na przyszły weekend gdzie spotka się z Erdoganem, jednak według nieoficjalnych informacji sankcje mogłyby zostać wdrożone już od lipca.

Zobacz również: Donald Trump oskarża Mario Draghi’ego o osłabianie euro dla zyskania przewagi

Kurs dolara zyskuje 1,5% do liry tureckiej

W pierwszej reakcji na najnowsze doniesienia, para walutowa USD/TRY umacniała się o około 1,5% po godzinie 06:00 czasu europejskiego, testując poziomy powyżej 5,90 TRY. Od tego czasu spora część ruchu została zniesiona, jednak zachowanie inwestorów pokazuje, że kupujący lirę obawiają się dodatkowych sankcji nałożonych przez administrację Donalda Trumpa.

USDTRY wykres
Kurs dolara do liry (USD/TRY) reaguje na doniesienia o nowych sankcjach. Wykres H1

Jeżeli chodzi o kurs dolara do pozostałych walut, to w środowe przedpołudnie USD delikatnie traci do ważonego koszyka dewiz zagranicznych po nieudanym wtorkowym teście najwyższych poziomów od trzech tygodni.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here