Naga MarketsNowa wojna słów wybuchła między Waszyngtonem i Caracas po tym, jak prezydent Donald Trump zakazał używania wspieranej przez wenezuelskie zapasy ropy, kryptowaluty Petro, będącej środkiem walki z amerykańskimi sankcjami i blokadą finansową oraz mającej podważyć dominację dolara.


Już miesiąc temu Departament Skarbu USA ostrzegł, że inwestycje w Petro naruszą sankcje nałożone przez Waszyngton przeciwko Caracas, co technicznie uniemożliwia amerykańskim bankom i inwestorom otwarcie nabywać petro a tym samym stanowi ryzyko prawne dla inwestorów.

Zdecydowanie głośniej w tej sprawie zrobiło się natomiast w poniedziałek wieczorem, kiedy to Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące handlu w wenezuelskiej kryptowalucie Petro. Zakaz obejmuje “wszystkie transakcje związane z zapewnieniem finansowania i innymi transakcjami w Stanach Zjednoczonych, które zostały wystawione przez, w imieniu lub na rzecz rządu Wenezueli w dniu lub po 9 stycznia 2018 r. są zabronione z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

“Petro to desperacki wysiłek ze strony skorumpowanego reżimu, który ma na celu oszukać zagranicznych inwestorów” – powiedział jeden z wyższych urzędników administracji. “Inwestowanie w petro powinno być postrzegane jako bezpośrednio wspierające tę dyktaturę i jej próby podważenia porządku demokratycznego w Wenezueli.” – dodał.

Zbrodnia przeciwko ludzkości

Lider Partii Socjalistycznej, Nicolás Maduro, odniósł się do oficjalnego oświadczenia, potępiając “nowe sankcje ze strony reżimu Donalda Trumpa”. Maduro dodał, że posunięcie to “stanowił naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych”“nową imperialną agresję i atak ukierunkowany na naszych obywateli.”

Maduro posunął się nawet do nazwania nowych sankcji “zbrodnią przeciwko ludzkości”, która powinna być ścigana przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze, na podstawie artykułu 7 rzymskiego statutu ustanawiającego sąd.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Wenezuela pod lupą MTK

Podczas gdy Stany Zjednoczone nie są sygnatariuszem tego statutu i pozostają poza jurysdykcją MTK, w lutym prokurator sądowy Fatou Bensouda oświadczył, że rozpoczął śledztwo w sprawie ewentualnych przestępstw wenezuelskich szefów sił bezpieczeństwa. W wyniku przemocy, której celem było obalenie rządu, zginęły bowiem 124 osoby, w tym kilka, które zostały spalone żywcem przez protestujących.

Prezydentura Maduro, która rozpoczęła się przedwczesną śmiercią jego poprzednika, mentora Hugo Chaveza, pogrążyła się w kryzysie ekonomicznym, hiperinflacji i niedoborów konsumenckich, za które rząd obwinia amerykańską wojnę gospodarczą.

Petro lepsze od Bitcoina?

W przeciwieństwie do innych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Petro jest wspierane przez konkretne aktywa – zapasy wenezuelskiej ropy naftowej i innych zasobów naturalnych. Nie ma wątpliwości, że kryptowaluta ta powstała w celu obejścia amerykańskich sankcji. Maduro przysiągł, że pomimo sankcji Wenezuela będzie kontynuowała rozwój krajowej technologii blockchain i “sprawi, że Petro stanie się jedną z najbardziej solidnych i godnych zaufania kryptowalut na świecie”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKomentarz walutowy – funt zyskuje na przejściowym porozumieniu 
Następny artykułGuten Morgen DAX 20.03.2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here