Naga MarketsKurs dolara w tle zawirowań USA-Chiny. Trump rozważa atak na Hongkong?Propozycja niektórych doradców Donalda Trumpa, by zaatakować dolara hongkońskiego (HKD), spotkała się z szerokim sceptycyzmem ze strony analityków walutowych, którzy twierdzą, że taki ruch będzie trudny do wdrożenia i może ugodzić w interesy USA w takim samym stopniu, jak gdyby dotyczyło to Chin. W ocenie ekspertów z banku ANZ, dolar amerykański będzie nadal swobodnie wymieniany z dolarem hongkońskim.

  • Hongkong posiada ponad 440 mld USD rezerw walutowych
  • Atak na Hong Kong zaszkodziłby Stanom Zjednoczonym
  • HKD jest w pełni kontrolowany przez Hongkong
  • Ruch USA mógłby przynieść odwet również ze strony Chin

Dolar HKD jest w pełni kontrolowany przez Hongkong i nie wymaga zgody USA

Jednym z powodów, dla których reakcja rynku jest stłumiona może być fakt, iż rząd Monetarny Hongkongu posiada 445,9 miliardów dolarów rezerw walutowych, aby w razie potrzeby obronić swoją walutę. Uważnie obserwowany wskaźnik rezerw zmniejszył się tylko nieznacznie podczas ostatniego roku zawirowań politycznych w mieście.

Jest to technicznie trudne do zrobienia i bardzo zaszkodziłoby Stanom Zjednoczonym. HKD jest w pełni kontrolowany przez Hongkong i nie wymaga żadnego zatwierdzenia ze strony USA. Nie jest walutą, którą USA mogłyby łatwo manipulować. Z technicznego punktu widzenia bardzo trudno jest uniemożliwić firmom inwestowanie w mieście lub ograniczyć zdolności banków w Hongkongu do kupowania dolarów amerykańskich – uważa Xia Le, główny ekonomista Azji w BBVA Hong Kong.

Dolar amerykański będzie nadal swobodnie wymieniany z dolarem hongkońskim – ANZ

Administracja Trumpa rozważa podważenie paktu HKD, ale zdaniem ekonomistów ANZ Banku, USA nie uderzą w Hongkong ze względu na swoje zainteresowanie regionem i potencjalne skutki odwetu ze strony Chin.

Jest mało prawdopodobne, aby USA powstrzymały Chiny przed transakcjami z użyciem USD. W związku z tym organ może nadal wspierać system dolara HKD. Pragniemy podkreślić, że Hongkong i chiński rząd centralny są na to przygotowane – napisano w raporcie.

Sekretarz finansowy Hongkongu Paul Chan niedawno oświadczył, że nawet jeśli USA podejmą środki, aby utrudnić rozliczenie dolara w Hongkongu, rząd ma plan awaryjny. Dodał, że konieczne jest zachowanie czujności, ale ludzie nie muszą się tym zbytnio przejmować. Nie wpłynie to na rozliczenie USD w Hongkongu.

Oprócz własnych interesów handlowych w Hongkongu USA muszą wziąć pod uwagę prawdopodobieństwo odwetu ze strony Chin lub samego Hongkongu. Nie wierzymy, że Stany Zjednoczone będą karać Hongkong, nawet jeśli nie będą czuły się komfortowo z prawem bezpieczeństwa narodowego – podsumowano.

Szukasz informacji o rekomendacjach banków na Forex? Sprawdź nasz cotygodniowy raport o dużych bankach. Pobierz raport!
72,1% detalicznych kont CFD traci pieniądze.
Kurs USDHKD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDHKD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here