Naga MarketsPrezydent Donald Trump wskazuje palcem
Donald Trump przemawiał przed Kongresem podczas corocznego orędzia

Prezydent Donald Trump w swoim orędziu skierowanym do obu izb Kongresu mówił, że umowa handlowa z Chinami będzie musiała dotyczyć nie tylko „chronicznego deficytu handlowego” USA, ale również zmian w polityce Kraju Środka w celu ochrony amerykańskich pracowników i przedsiębiorstw. W reakcji na coroczną przemową prezydencką kurs dolara reagował okresowym umocnieniem.


State of the Union (SOTU), czyli tradycyjne orędzie prezydenta przed Kongresem

We wtorek po godzinie 22:00 czasu polskiego Donald Trump wygłosił tradycyjne „State of the Union Address” (często opisywane skrótowo jako SOTU), które jest corocznym orędziem prezydenta Stanów Zjednoczonych przed przedstawicielami obu izb Kongresu na początku każdego roku kalendarzowego. Wypowiedzi zazwyczaj zawierają informacje budżetowe, raport gospodarczy oraz są okazją do zaproponowania zmian legislacyjnych o znaczeniu państwowym. Tym razem jednym z głównych tematów SOTU okazała się wojna handlowa z Chinami.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Mam wielki szacunek dla prezydenta Xi, a teraz pracujemy nad nowym porozumieniem handlowym z Chinami”, powiedział we wtorek na Kapitolu, Donald Trump. “Musi jednak obejmować rzeczywiste zmiany strukturalne, aby położyć kres nieuczciwym praktykom handlowym, zmniejszyć nasz chroniczny deficyt handlowy i chronić amerykańskie miejsca pracy”.

W swoim przemówieniu Trump obwiniał dawne amerykańskie administracje i prawodawców “za przyzwolenie na obecną pariodę” pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata i powiedział, że jego strategia celna działa. “Teraz wyraźnie dajemy Chinom do zrozumienia, że po latach ukierunkowania na nasz przemysł i kradzieży naszej własności intelektualnej, wykorzystywanie amerykańskich miejsc pracy i bogactwa dobiega końca. Dlatego niedawno nałożyliśmy cła na chińskie towary o wartości 250 miliardów dolarów – a teraz nasz Skarb Państwa otrzymuje z tego powodu pokaźne zyski”.

Amerykańscy i chińscy negocjatorzy w zeszłym tygodniu poczynili postępy podczas dwóch dni rozmów w Waszyngtonie, ale strona amerykańska powiedziała, że nadal pozostaje wiele do zrobienia. Trump wyznaczył datę 1 marca jako termin dla USA i Chin, aby osiągnąć zadowalające rozwiązanie. Wojna handlowa doprowadziła do nałożenia na siebie nawzajem taryf celnych w wysokości 360 miliardów dolarów i spowodowała zawirowania na rynkach finansowych.

Zobaca również: Donald Trump z najniższym zaufaniem w historii

Trump chce móc sam decydować o nakładaniu ceł

Prezydent zwrócił się również do prawodawców o zatwierdzenie amerykańskiej ustawy o „wzajemnym handlu”. Jej projekt został przygotowany przez doradcę ds. handlu w Białym Domu Petera Navarro i wprowadzony w zeszłym miesiącu przez Seana Duffy’ego, republikanina z Wisconsin. Pozwoliłoby to Trumpowi na nałożenie ceł na produkty “jeśli stwierdzi”, że bariery taryfowe lub pozataryfowe na ten produkt są wyższe niż w USA.

Trump powiedział, że rozwiązanie takie jest niezbędne. Jeżeli bowiem jeden kraj nałoży na USA „nieuczciwe” cła, będzie mógł natychmiast odpowiedzieć podobnymi miarami wycelowanymi w to państwo. Biały Dom naciska na większą władzę taryfową w momencie, gdy obie strony Kongresu próbują ograniczyć uprawnienia handlowe Trumpa. Dwustronne ustawodawstwo w tym zakresie zostało wprowadzone w obu izbach Kongresu w zeszłym tygodniu, ale jego droga naprzód jest niejasna, ponieważ Trump prawdopodobnie zawetuje każdą próbę utrudnienia mu działania.

Kurs dolara zyskuje – głównie do walut towarowych

W przeciągu ostatnich 24 godzin notowania dolara amerykańskiego wyraźnie zyskują, głównie w stosunku do walut towarowych: dolarów australijskiego, nowozelandzkiego oraz kanadyjskiego. Funt szterling tracił we wtorek najsilniej od trzech tygodni i osuwał się poniżej granicę 1,30, w środę odrabiając część dotychczasowych strat.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here