Naga MarketsDonald Trump, autor: Peter K. Levy, na licencji Creative Commons
Już od jakiegoś czasu jesteśmy światkami wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Prezydent Trump kwestionuje też umowę NAFTA, na której najbardziej korzysta Meksyk i Kanada.

Na początku obecnego roku, Stany Zjednoczone wprowadziły taryfy celne na importowaną stal oraz aluminium, co bezpośrednio uderzyło w europejskich eksporterów. Jednak po wizycie Jean-Claude’a Junckera w Waszyngtonie i jego umowie z Prezydentem Trumpem zatwierdzonej uściskiem dłoni, wydawało się, że ten nie obierze sobie UE za kolejny cel.

Z wywiadu jakiego Donald Trump udzielił Bloombergowi wynika jednak coś innego. Jak oświadczył “[Unia Europejska] jest prawie tak samo zła jak Chiny, tylko mniejsza”. Wypowiedź ta stawia pod znakiem zapytania porozumienie zawarte z Junckerem.

Odpowiedź Junckera

Jean-Claude Juncker nie pozostał dłużny i w niemieckiej telewizji ZDF oświadczył, że nie pozwoli określać komuś swojej polityki handlowej. Co za tym idzie, jeśli USA nałożą cła na auta produkowane w Europie, Unia odpowie tym samym.

Ponadto w wywiadzie, Trump porównał słabe euro do chińskiego juana, waluty uważanej przez niego za zmanipulowaną, co stawia w gorszym położeniu amerykańskie firmy i podważa jego wysiłki zmierzające do wyrównania dysproporcji globalnego handlu.

Oprócz UE, również Światowa Organizacja Handlu była celem gróźb Donalda Trumpa. Jak mogliśmy przeczytać w porannym komentarzu rynkowym, Trump zagroził wycofaniem się WTO, jeśli ogranizacja nie będzie lepiej traktowała Stanów Zjednoczonych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here